• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Zatürree Nedir ? Zatürree Belirtileri Nelerdir ?

Zatürree insanlarda daha çok kış mevsiminde görülen bir hastalıktır.

Zatürree Nedir
  • 1 Star
    Loading...

Zatürree Nasıl Ortaya Çıkar ?

Zatürree insanlarda daha çok kış mevsiminde görülen bir hastalıktır. Ciddiye alınmadığında ölümle sonuçlanır. Ateşli bir hastalık türüdür. Ağır geçen grip sonrası ortaya çıkar. Kronik rahatsızlığı olan hastalarda geç iyileşen bir hastalıktır. Akciğer lobunun iltihap kapması sonucu ortaya çıkan bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Akciğerin oksijen alışverişini olumsuz etkiler. Kandaki oksijen düzeyinin düşmesine neden olur. Virüs, bakteri ve mantarlar neden olur. Zatürree yakın temas sonucu bulaşır. Öksürme, aksırma, konuşma gibi solunum yollarından bulaşır. Kalabalık ortamda yaşayanlar büyük risk gurubu içerir. Alkol, uyuşturucu ve sigara kullanan kişilerde çok sık görülür.

Zatürree Belirtileri Nelerdir ?

Zatürree olan kişinin ateşi yükselir, buna bağlı olarak üşümeye başlar. Kişiyi titreme tutar. İltihaplı ve balgamlı öksürük görülür. Kişinin nefes alıp vermesinde güçlük yaşanır. Akciğer zarlarında tahrişler ortaya çıkar. El, ayak ve dudak bölgesi morarmaya başlar. Halsiz olan hastada kırgınlık ve iştahsızlık görülür.

 Zatürree Nasıl Tedavi Edilir ?

Zatürree olan kişiye uzman doktor antibiyotik ve ateş düşürücü ilaçlar verir. Kişinin kaybettiği sıvı miktarı telafi edilmeye çalışılır. Yatarak istirahat edilmesi gerekir. Bol vitaminli yüksek kalorili besinler tüketmek gerekir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek maske takıp korunmak gerekir. Kalabalık ortamlarda ortam sık sık havalandırılmalıdır. Temizliğe özen göstermek, gerekli tedbir ve önlemleri alarak korunmak gerekir.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.