• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yeşil Sebzelerin Mucizevi Etkileri

Doğa insanoğluna, inanılmaz faydalı birçok mucize imkân sunmaktadır.

  • 1 Star
    Loading...

Doğa insanoğluna, inanılmaz faydalı birçok mucize imkân sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de yeşil renkli sebzelerdir. Yeşil renkli sebzeler dediğimizde akla, sebze, ot ve bitkiler gelmelidir. Gelin şimdi yeşil sebzelerin mucizevi etkileri nelermiş, birlikte göz gezdirelim.

Oldukça önemli bir şifa kaynağı olan yeşil sebzeler, bizleri hastalıklardan korur, güçlü bir bünyeye sahip olmamızı sağlar. Hepinizin bildiği gibi bu sebzeler; pazı, semizotu, labada, ıspanak, lahana, karalahana, bezelye, roka, maydanoz, marul, dereotu, yeşil soğan, taze fasulye, pancar ucu gibi örneklerden oluşmaktadır. A, C, E ve K vitaminlerini zengin bir şekilde barındıran bu yeşil mucizeler, bunun yanı sıra bolca lifte içermektedir. Sizlerin de bildiği gibi lif, zayıflama açısından büyük önem taşımaktadır.

Besin değerlerini incelediğimizde ise karşımıza, klorofil, folik asit, magnezyum, kalsiyum, potasyum, çinko, fosfor ve faydalı vitaminler çıkmaktadır.

Yeşil sebzelerin mucizevi etkileri nelerdir incelerken, dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, bu besinlerin ne sıklıkla ve nasıl tüketilmesi gerektiğinin bilinmesidir. Unutulmamalıdır ki, hareketli yaşamda tercih edilen hazır ve ayaküstü gıdalar, şişmanlatmasının yanı sıra birçok hastalığa da davetiye çıkarır. Bu zararlı etkilerin önüne geçebilmek için, beslenme düzenimizi iyi oturtmalı ve sıklıkla sebze tüketimine hayatımızda yer vermeliyiz.

Öncelikli olarak yapmanız gereken, bahsettiğimiz zararlı yiyeceklerin hepsinden sıyrılmak, yeşiller sayesinde bunlardan arınmaktır. Vakit kaybetmeden, bir manava veya pazara giderek alışveriş poşetinizi bu mucize bitkilerle doldurun. İlk başlarda itici görünse de, zamanla nasıl hayat tarzınız olmaya başlayacağını şaşkınlıkla seyredeceksiniz. Size özellikle karışık yeşillerden oluşmuş salataları bol bol tüketmenizi öneriyorum. Salatalar tok tutmasının yanında, sofranızı zenginleştirir ve diyetinizin yıldızıdır. Başlarda alışmak için, salatanızı yağ ve salata soslarıyla tatlandırabilirsiniz.

Yeşil sebzelerin mucizevi etkileri; öncelikle kanı temizlemesidir. Bağışıklık sisteminizi düzene sokar, kanseri önleyicidir, dolaşımınıza yardım eder. Enerji ve ruh haliniz oldukça pozitif şekilde etkilenir. Bağırsaklarınız güçlenir. Safra, börek ve karaciğerinize iyi geleceği için, koruyucu etkisi vardır. Ayrıca üst ve alt solunum yolları rahatsızlıklarınızda şifa deposudur.

Tüketim aşamasında, sebzelerden uzaklaşmamak adına, size itici gelenlerden uzak durun. Öncelikle sevdiklerinizi tercih edin. Haftada en az iki defa yeşil sebze tüketin. Salatalarınızı ve sebzelerinizi taze ve temiz olarak tüketmeye özen gösterin. Pazardan tüketebileceğiniz kadar taze sebze alın ve güzelce yıkayıp, ayıklayın. Sebzeleri pişirirken, çok öldürmemeye gayret gösterin.

Eğer bir bahçeye sahipseniz, çok şanslısınız demektir. Kendi sebzenizi kendiniz üretebilirsiniz. Ama eğer bahçeniz yoksa yeşil gıdalarınızı zamanında tüketin. Hormonlar birçok çeşitli hastalığa sebep olmaktadırlar, unutmayın. Zamanında aldığınız taze sebzeler, doğru pişirme teknikleriyle pişirildiği takdirde, nasıl zevkle tüketeceğinize siz bile şaşıracaksınız. Bu pişirme tekniklerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Fırında pişirme, buharlama, yağsız şekilde soteleme, sebzeleri tavuk veya sebze suyuyla pişirme, turşulama. Şimdiden afiyet olsun.