• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Uyuz Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar ?

Uyuz hastalığı halk arasında yaygın olarak görülen bir rahatsızlık durumudur.

Uyuz Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar ?
  • 1 Star
    Loading...

Uyuz hastalığı halk arasında yaygın olarak görülen bir rahatsızlık durumudur. Uyuza mikroskobik canlılar neden olur. Rahatsızlık ilk etapta kolay fark edilmez. Uyuz deride tahriş ve kaşıntıya neden olur. Uyuz şiddetli kaşıntı ile birlikte kişiye büyük acı verir. Kişinin yakın teması ile bulaşıcı hale gelir. Uyuz daha çok ekonomik durumu düşük ailelerde çok sık görülür. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde uyuz daha çok görülür. Kişide geceleri kaşıntı ortaya çıkar.

 Uyuz Belirtileri Nelerdir ?

Uyuz olan kişilerin derisinde küçük kırmızı kabarcıklar ve sivilceler görülür. İlerlemiş uyuz hastalarında deri kabuk bağlar. Uyuz vücudun kıvrım ve çatlaklarında başlar. Uyuz parmak arası, dirsek, bilek ve meme başında görülür. Uyuz olan kişi kendini yorgun hisseder. Uyuz hastalarında bakteriyel enfeksiyon durumları görülür.

 Uyuz Nasıl Tedavi Edilir ?

Uyuz tedavisi için uzman hekim kontrolünde permatrin kremi kullanılır. Krem yatmadan önce tüm vücuda sürülür. Kremler serin yerde muhafaza edilir. Krem cilt kuru iken sürülür. Krem ciltte 8 saat ile 14 saat kalmalıdır. Lindene krem kullanılır. Bu krem bebeklerde, hamile kadınlarda ve çocuklarda kullanılması doğru değildir. Ailede bütün bireyler eş zamanlı olarak kullanılır. Uyuz için evde yapılan ilaçlardan uzak durmak gerekir. Dermatolog önerisi olmadan krem kullanmak cilt sağlığı açısından sakıncalıdır.

Uyuz Nasıl Tedavi Edilir Birde Doktorumuzdan İzleyelim?

Alttaki Başlıklarda Dikkatini Çekebilir

ETİKETLER