• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Stresle Baş Etme Yöntemleri

Bir olay karşısında, zihnimizden geçen düşünceler stresi meydana getirmektedir.

Stresle Başa Çıkma Yöntemleri
  • 1 Star
    Loading...

Bir olay karşısında, zihnimizden geçen düşünceler stresi meydana getirmektedir. Stresin bizi ele geçirmesiyle birlikte, aklımız karışmakta ve vücudumuz bazı reaksiyonlar göstermektedir. Uzmanlar, stresin etkilerinin vücudumuzu etkilemesini önlemenin mümkün olduğunu belirtmektedirler.

Gelin şimdi stresle baş etme yöntemleri nelerdir aktarmadan önce, vücudumuzun strese karşı tepkileri nelerdir inceleyelim.

stresle baş etme yöntemleri nelerdir

Stres altında vücudumuz; fizyolojik, psikolojik ve zihinsel olarak bazı tepkiler göstermektedir. Fizyolojik tepkiler; kasların gerilmesi, kalpte çarpıntı olması, tansiyon ve terleme şeklinde özetlenebilir.

Duygusal tepkiler; kızgınlık, endişe ve karamsarlık şeklinde kendini göstermektedir.

Zihinsel belirtiler; dikkat dağınıklığı ve unutkanlık olarak baş göstermektedir.

Bu belirtilerin sizde var olması, stres altında olduğunuzun kanıtıdır. Bu aşamadan sonra, stresin kaynağını çözümleyerek, onu oluşturan sebepleri ortadan kaldırmaya çabalarsanız, sonrasında oluşabilecek daha kötü durumların meydana gelmesini engelleyebilirsiniz.

Her insanın strese karşı dayanıklılığı farklılık göstermektedir. Bazı kimseler, stresle daha zor mücadele etmek zorunda kalırlar.

Stresle başa çıkabilen kişilik özellikleri

Psikolojik esneklik gösterebilen kişiler, olayların değişiminde kendisini programlayabilenler, çevresindeki uyarıları görebilme yetisine sahip insanlar, olaylar karşısında sakin ve sabırlı olabilen kişiler.

Stresle Baş Etme Yöntemleri

Stresle baş edebilmenin en önemli yolu, olayların karşısında gerekli değişimi ve gelişimi gösterebilmemizdir. Savaşmak zorunda kalacağımız streslerde, bu önemli bir etken olacaktır. Ayrıca değişebilen şartları görebilerek, gerektiğinde bunları kabullenebilme yetisine de sahip olmak şarttır. Esneklik gösterebilmek, her zaman işimizi kolaylaştıracaktır.

Günlük hayatımızda en çok karşılaştığımız stres, iş stresimizdir. Patronuyla sıkıntılar yaşayan bir kişinin, patronunu değiştirmesi veya en ufak bir sorunda iş değişikliği yapması mümkün olmayacağı için, değişik alternatifler üretebilmeli ve çözüm odaklı düşünebilmelidir.

ETİKETLER