• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlıklı ve Mutlu Yaşamda Sevginin Önemi

Her insan için, ömrünü sağlıklı ve mutlu olarak geçirmek en önemli detayların başında gelmektedir.

  • 1 Star
    Loading...

Her insan için, ömrünü sağlıklı ve mutlu olarak geçirmek en önemli detayların başında gelmektedir. Böylesi güzel bir hayat geçirebilmek için, sevmek ve sevilmek inanılmaz önemli bir unsurdur. Bu kutsal duyguyla doldurduğumuz kalbimiz daha hızlı atmaya başlar, beraberinde nefes alıp verişlerimiz hızlanır ve vücudumuz daha çok kan toplar. Tüm bunlar sayesinde de doğal olarak, organlarımızın çalışma verimi artar. Sevmek ve sevilmek enerjimizi yükseltir ve bizi gençleştirir.

Sevginin İyileştirme Gücü

Sevginin iyileştirme gücü bir söylentiden ibaret değildir. Yapılan birçok araştırmada biyolojik ve kimyasal olarak, kalbini sevgiyle dolduran hastaların daha hızlı iyileştiği saptanmıştır. Sebebi incelendiğinde, seven insanların kalplerinde kanın daha iyi işlediği görülmüş, dahası bağışıklık sistemleri güçlenmiştir. Birbirini seven iki kişinin el ele gezmesinin, düzenli yapılan spordan bir farkı bulunmamaktadır.

Sevgide Evliliğin Yeri

Seven bireyin endorfin, adrenalin ve dopamin seviyelerinde artış görülmektedir. Vücutta dopamin seviyesi; kişinin enerjisi ve mutluluğuyla bağlantılıdır. Birçok kanıya göre, evlilik sevgiyi öldürür sonucuna varılsa bile, işin aslı öyle değildir. 20 sene evli olmuş olmalarına rağmen, birbirlerini ilk zamanlardaki gibi güzel duygularla seven çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Bu çiftler, bizlere evliliğin sevgiyi öldürmediğinin ispatıdır. Bunun yanı sıra, yine yapılan araştırmalar göstermiştir ki; evlilik kadınların yaşam süresini 2 yıl, erkeklerin yaşam süresini ise 7 yıl uzatmaktadır. Ayrıca, evlilikler kalp krizi geçirme olasılığını da azaltmaktadır.

Tersi durumu, yani ayrılık sürecini incelediğimizde ise görüyoruz ki, kortizol hormonu artması sonucu kiloda ve tansiyonda yükselme saptanıyor. Ayrılıkla yaşanılan üzüntü, böbrek üstü bezlerinde bulunan kortizol salgısını arttırıyor. Haliyle kişinin sağlığı olumsuz etkileniyor.

Bunun yanı sıra, ayrılık aşamasında yaşanan stres, kişinin içine kapanmasına, iştahının artmasına veya azalmasına, hareketten yoksun bir döneme girmesine neden oluyor.

Tüm bunlar ışığında, sizlere öğüdümüz; sağlıklı ve mutlu yaşamda sevginin önemi konusunda gereken özeni gösterin, doyasıya sevin, sevilin.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.