• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Saç Rengi Nasıl Açılır

Kuaföre gitmem diyor ve saç renginizi açmak istiyorsanız mutfak dolaplarınıza yönelin.

 • 1 Star
  Loading...

Kuaföre gitmem diyor ve saç renginizi açmak istiyorsanız mutfak dolaplarınıza yönelin. Limon suyu, bal, zeytin yağı ve hidrojen peroksit şeklinde ürünlerin hepsi saçınızda daha açık renkli gölgeler elde etmek için kullanılabilir. Bu saç rengi açama yöntemlerini nasıl kullanacağınızı keşfetmek için okumaya devam edin.

Yöntem 1/3: Limon Suyu

1) Limon suyu karışımı yapın. Birkaç limonu kesip sıkın ve yarım fincan limon suyunu bir kâseye aktarın. Üstüne yarım fincan da su ekleyip bu karışımı bir sprey şişesine dökün. Su ve limon suyu iyice karışıncaya kadar çalkalayın.

 • Eğer saçlarınız uzun ve kalınsa su ve limon miktarlarını 1’er fincana çıkarın. Yalnız bazı yerlerin vurgulandığı röfleli bir görünüm istiyorsanız da ölçüleri dörtte bire indirin. Burada mühim olan, su ve limon suyu miktarlarının hep aynı olmasına dikkat etmektir.
 • Eğer boşalmış eski bir sprey şişesi kullanacaksanız, şişeyi limon suyu solüsyonuyla doldurmadan ilkin içinde kalmış olabilecek her türlü kimyasaldan arındırıp duruladığınızdan emin olun.

2) Saçınız nemli olsun. Saçınızı banyoda iyice bir ıslatın ve nemli duracak kadar yalnız  saçınızdaki suların da damla damla akmayacağı kadar kurulayın. Aman dikkat; nemli saça uygulamak fazlaca mühim. Yoksa limon suyu saçınızı fazlaca fazla kurutur.

 • Mümkünse, birkaç gündür yıkanmamış saçlara uygulayın. Saçınızın naturel yağı, saçlarınızı limon suyunun zararlarına karşı koruyacaktır.

3) Limon suyu solüsyonunu saçlarınıza sıkın. Daha açık olmasını istediğiniz bölgelerde yoğunlaşarak spreyi istediğiniz şeklinde sıkabilirsiniz. Ne kadar fazlaca solüsyon kullanır iseniz saçlarınız da o denli daha çok açılacaktır.

 • Eğer yalnız saçınızın belli yerlerinde vurgular istiyorsanız bi pamuğu solüsyona batırıp rengini açarak vurgulamak istediğiniz yerlerdeki saç tellerinize sürebilirsiniz.
 • Saç diplerinize de iyice limon suyu değdiğinden güvenli olun ki dipler saçlarınızın geri kalanından daha koyu görünmesin.

4) Saçınızı güneşe verin. Güneş ışınları, limon suyunu harekete geçirerek saçınızda açık birkaç gölge daha ouşturmasına yardım eder. Bunun için güneşe çıkın ve 30 dakika kadar saçlarınızın güneş almasını sağlayın. Saçlarınızı güneşe ne kadar fazlaca maruz bırakırsanız açılma da o denli fazla olacaktır.

 • Güneşte 60 dakikadan fazla kalmayın yoksa saçınız zarar görebilir.
 • Direkt güneşe maruz kaldığınız durumlarda güneş yağıyla vücûdunuzu korumayı ihmâl etmeyin.

5) Durulayın. İçeri geri girin ve saçınızı soğuk suyla sudan geçirin. Ilkin limon solüsyonunun yapış yapış tesiri geçene kadar sudan geçirin; arkasından her zamanki şeklinde şampuanınızı yapmış olup saçınızı kremleyin.

6) Bırakın kurusun. Birkaç gün saçınızı ısıtıcılı şekillendirici ürünlerden uzak tutun ki saçlarınız limon solüsyonunun kurutucu etkilerinden arınabilsin. Kendi kendine kurumasına izin verin ve canlılığını kazanması için saç nemlendiricisi sürün.

Yöntem 2/3: Bal ve Zeytinyağı

1) Bal ve zeytinyağını bir kâsede karıştırın. Yarım fincan bala yarım fincan zeytinyağı kullanın. Bir çırpıcı yardımıyla güzelce karıştırın. Bal birazcık katılaşabilir; devam etmeden ilkin solüsyonun tamamen yumuşadığından emin olun.

2) Karışımı nemli saça uygulayın. Rengini açmak istediğiniz saç tellerine köklerden ucuna kadar kapladığından emin olduğunuz karışımla friksiyon yapın.

 • Saçınızın tamamının rengini açmak istiyorsanız karışımı bir kerede kafanızdaki tüm saça her teli kaplamasına dikkate ederek uygulayın. Bu işlem esnasında karışımınız biterse birazcık daha bal ve zeytinyağı karışımı yapın. Tüm saçınıza sürdükten sonrasında kafanızı plastik duş bonesiyle kapatın.
 • Yalnız birkaç teli açmak için vurgulamak istediğiniz tutamları ayırıp bal ve zeytinyağı karışımıyla kaplayın. Peşinden o tutamları saçınızın geri kalanından ayrı tutmak için streç filmle sarın.

3) Karışımın saçınıza işlemesine izin verin. Oturup bal ve zeytinyağının sihirlerini göstermelerini bekleyin. Bu süre, minimum otuz dakika alacaktır. Ne kadar fazlaca beklerseniz karışım saçınızın rengini o denli açacaktır.

4) Durulayın. Hazır olduğunuzda su artık duru akana kadar saçlarınızı sıcak suyla durulayın. İşiniz bittiğinizde saçınızın yapış yapış ya da yağlı kalmamış olması gerekiyor. Sonrasında şampuanlayıp kremleyin ve kurutup biçim verin.

 • Bu yöntem saçınıza limon suyu kadar zarar vermez. O yüzden neticeden memnun kalıp da saçınızın rengini daha da açmak isterseniz birkaç gün sonrasında işlemi yenileyebilirsiniz.
 • Bir dahaki sefer saçlarınızın rengini açarken bu karışımın içine nane ya da lavanta şeklinde bitki özü yağları koyarsanız aromaterapinin yararlarının da keyfini dürebilirsiniz.

Yöntem 3/3: Peroksit

1) Peroksit solüsyonu hazırlayın. Temiz bir sprey şişesine eşit miktarlarda su ve eczenelerden temin edebileceğiniz hidrojen peroksit koyun. Saçınıza nüfuz etmelerini istemiyorsanız şişede öncesinden bulunmuş olabilecek her kimyasalın tamamen temizlendiğinden emin olun.

2) Solüsyonu saçınıza uygulayın. İster tutamlar hâlinde tüm saçınızı spreyleyin isterseniz de karışımı bir pamukla açmak istediğiniz belli tellere sürün. Fakat solüsyonu köklerden uçlara kadar uygulamaya dikkat edin.

 • Kafa derinize fazlaca fazla solüsyon kaçırmayın; cildinizi tahriş edebilir.
 • Saçınızı ilk kez açarken fazlaca fazla peroksit solüsyonu kullanmayın. Eğer etkilerinden memnun kalırsanız daima yine edebilirsiniz.
 • Oldukca koyu ya da siyah saçlarınız var ise bu yöntemi kullanmayın. Sonunda saçlarınız turuncuya dönebilir.

3) Oturun. Birkaç dakika sonrasında peroksidin saçınızı açtığını görebilirsiniz. 30-30 dakika kadar oturup bekleyin.

 • Peroksidi saçınızda ne kadar uzun bırakırsanız saçlarınız da o denli açılacaktır.
 • Solüsyonu saçınızda 40 dakikadan fazla bırakmayın. O denli uzun süre bırakırsanız saçlarınızı kurutup ciddi zararlar görmelerine neden olur.

4) Durulayın. Saçınızı soğuk suyla yıkayıp şampuanlayın ve boyalı saçlar için olan ürünlerle kremleyin. Peroksidi sık kullanmak saçlarınızı yıpranmış ve hasarlı gösterebileceğiden işlemi yenilemeden ilkin birkaç hafta geçmesini bekleyin.

İpuçları 1

 • Saçlarınızı açtıktan sonrasında derinlemesine krem kullanın. Saçlarınızın nemini geri kazanmasına destek olacaktır.
 • Bir başka yol da kremle beraber limon, lime ve portakal suyu kullanmaktır.
 • Peroksit kullanırken dikkatli olun; hakkaten saçlarınıza hasar verebilir.
 • Limon suyunu kremle karıştırmak (ya da limon suyunu kremin içinde bırakmak), daha kolay sürülür hâle getirir ve duruladığınızda da daha yumuşak saçlar elde edersiniz.
 • Demli kamomil çayı, limon suyu yerine kullanılabilir.

İpuçları 2

 • Saçınızda ani renk açılmaları istemiyorsanız hidrojen peroksidi ilkin saçınızın uçlarında küçük bir yere sıkın; tarayıp­ ayırın ve sonucu kontrol etmek için durulayın.
 • Saçınızı yeni boyadıysanız ve derhal arkasından rengini açmak istiyorsanız sıcak yağ uygulaması yapın ye da zeytinyağıyla kaplayın. Sonrasında saçınızı streç filmle sarıp 60 dakika nüfuz etmesini bekleyin. Şampuanla yıkadığınızda boyanın çoğunun çıktığını görmüş olacaksınız.
 • Güzellik malzemesi satan bir dükkândan saç boyası çıkarıcı da alabilirsiniz. Boyayı sıyıracağı için saçınıza zarar verebilir. Saçınız aşırı zarar görmüşse extra bakım icra eden saç boyası çıkarıcı kullanın. Boya uzun bir süredir saçınızdaysa gene extra bakım yapan saç boyası çıkarıcı kullanın. Fakat bunlar, saçlarınızı kendi renginden daha kızıl ya da cırtlak hâle getirebilir.
 • Boya yüzünden saçlarınız ciddi zarar görmüşse bir saç stilistinden tavsiye alın.