• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Saç Depresyonu

Günümüz zor şartları dolayısıyla, pek çoğumuz depresyon sıkıntısını yaşayanlar arasında yer alıyoruz.

  • 1 Star
    Loading...

Günümüz zor şartları dolayısıyla, pek çoğumuz depresyon sıkıntısını yaşayanlar arasında yer alıyoruz. Bildiğiniz gibi bu rahatsızlığa yaşadığımız stresler neden oluyor. Saçımızda, tıpkı bizler gibi bu stresten etkileniyor. Stres faktörlerinin, saçımızda yarattığı olumsuzluklara ise saç depresyonu adı veriliyor. Sizler için araştırdığımız bu önemli konuyu, alt başlıklar içinde inceleyerek, konuya ışık tutmak istiyoruz.

Saç Depresyonu Nedir?

Hayatımızda olumsuzluklar yaşadığımızda veya olmasını istediğimiz şeyler zamanında gerçekleşmediğinde, strese gireriz. Bu stresle birlikte, ani kararlar vererek saçımızda değişiklikler uygularız. Sonrasında pişmanlıklar yaşadığımız bu durum, saç depresyonu nedir sorusunun cevabını oluşturmaktadır. Bu ismin verilme nedeni, uygulamaların o an güzelleşmek için değil, sinirle ani değişiklik ihtiyacı doğması sebebiyle yapılmasıdır. Örnekle açıklamamız gerekirse, uzun seneler boyunca, bakımlarla uzattığımız saçlarımızı, bu dönemde kısacık kestirmemiz söz konusu olabilir. Haliyle normale döndüğümüzde, koca bir pişmanlık içine girme olasılığımız çok yüksektir.

Saç Depresyonunun Olumsuz Etkileri

Saç depresyonu yaşayan kişi için iki durum söz konusu olur. Bu ihtimallerden biri, saçlarına göstermesi gereken ilgiyi bir anda bırakması, diğeri ise gereğinden fazla ilgi göstermesi şeklinde açıklanabilir. Her iki durumda da saçlar zarar görecektir. Örneğin, sürekli saçlarıyla uğraşan, günaşırı yıkayan biri saçına zarar vermiş olur. Zira saçın kendi yağının oluşmasını önleyecektir. Saçların sağlığı açısından en verimli yağ, saçın kendi yağıdır. Yine saçlarına gereğinden fazla bakım yapan bir kişi, bu şekilde saçın kırılmasına ve kurumasına neden olabilir.

Saçlarına hiç bakım yapmayan kişiler ise, zıttı olarak uzun süre banyo yapmazlar, saçlarını taramazlar, uygulamaları ve gerekli bakımları geciktirirler. Bunun sonucu olaraktan, saçlarının kırılmasına, dökülmesine, kepeklenmesine sebep olurlar.

Her iki durumda da saçlarımız sonradan bizimde pişmanlık duyacağımız şekilde olumsuz etkileneceği için, özellikle stresli zamanlarımızda, saç depresyonu yaşamamak adına dikkat edilmesi önemlidir.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.