• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Regl Döneminizde Spor Yapmak

Regl dönemleri, kadınların çeşitli sıkıntılar yaşadıkları, güç bir dönemdir.

  • 1 Star
    Loading...

Regl dönemleri, kadınların çeşitli sıkıntılar yaşadıkları, güç bir dönemdir. Karın ağrılarının yanında, stres, gerginlik, yemek yeme isteğinde artış, huzursuzluk bu sıkıntıların bazıları olarak sayılabilir. Bildiğiniz gibi kadınlar regl dönemini her ay döngüsünde, 3 ile 10 gün arasında yaşamaktadırlar. Bu gün sizlerle regl döneminizde spor yapmak mümkün mü, bu sorunun yanıtını arayacağız.

Bu konuyla ilgili, çok farklı söylentiler bulunmaktadır. Tabi bizler sizin için, en doğru ağız olan uzman kişilerin görüşlerinden bahsedeceğiz.

Her kadın, aşağı yukarı bu sürecin başlama ve bitiş tarihini bilmektedir. Regl döneminde, tıpkı hamilelikte olduğu gibi, kişinin hareketlerine dikkat etmesi çok önemlidir. Ani ve zorlayıcı hareketlerde bulunmak ve ağır kaldırmak gibi eylemler, sürecin ağır kanamalı ve ağrılı geçmesine yol açacaktır. Bunun yanı sıra bu dönemde, stresten uzak kalmak ve iştahı dizginlemek büyük önem taşır. Zira beslenme alışkanlığınız dönem boyu şaşacak, yeme isteğiniz artacaktır. Doktorlar, dikkatli olunduğu takdirde kişilerin regl dönemlerinde rahatlıkla spor yapabileceklerinin altını çizmektedirler.

ilgili içerik 1 Haftada 3 Kilo

Zararlı olmasının tersine, yapacağınız hafif bir egzersiz programı, bu döneminizdeki ağrılı kasılmaları azaltacaktır. Hatta birçok rivayetin aksine tampon kullanarak yüzmek, size çok iyi gelecektir. Denize girildiği zaman, ağrı çekileceği bilgisi tamamen yanlış bir söylentiden ibarettir.

Regl döneminizde spor yapmak denildiğinde, aklımıza elbette yürüyüş gelmektedir. Pilates, nefes egzersizleri, bisiklet sürmek, yerde uzanarak egzersiz yapmak ve evde uygulayacağınız hafif programlar, bahsettiğimiz gibi regl döneminizi rahat geçirtecektir. Çünkü spor yapmak, yaşamımızın devamı için, yapabileceğimiz en sağlıklı uygulamalardan biridir.

Asla aklınızdan çıkarmamalısınız ki; siz adet döneminizde hasta değilsiniz. Sadece doğurganlığınız için, ergenlikten menopoza kadar süregelen çok doğal bir süreci yaşıyorsunuz. Sporun yanı sıra, düzenli uykuda sizin aylık döngünüzü rahat geçirmenize yardımcı olur.