• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Orak Hücre Hastalığı

Orak hücre hastalığı insan vücudunda kan sisteminde meydana gelen bir hastalık türüdür.

Orak Hücre Hastalığı
  • 1 Star
    Loading...

Orak Hücre Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar ?

Orak hücre hastalığı insan vücudunda kan sisteminde meydana gelen bir hastalık türüdür. Hastalığın oluşum sebebi kalıtsal nedenlere bağlıdır. Kırmızı kan hücrelerinin görevi dokulara oksijen taşınmasını sağlamaktır. Kan hücreleri kırmızı kürelerden oluşmuştur. Orak hücre hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Alyuvar şekil bozukluğu nedeniyle hücreler hızlı bir şekilde bölünür.

 Orak Hücre Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Orak hücre hastalığına tutulan birisi çabuk yorulmaya başlar. Kişi kendini halsiz hisseder. İştah kaybına bağlı olarak kilo kayıpları yaşanır. Kişi çok sık idrara çıkar. Kişi kan değerleri düşer ve kansızlık yaşar. Ağrılı krizler ortaya çıkar. Kişinin dalağı büyümeye başlar. Kişi ani görme problemleri yaşar. İdrardan kan gelir. Ateş yükselmesi, baş ağrısı, kol ve Bacak gölgesinde güçsüzlük gibi belirtiler ortaya çıkar. Kişinin kasları gerilir. Cilt soluklaşır. El ve ayak bölgesinde şiş ve ağrılar oluşur. Kişi nefes alıp verirken zorlanır nefes darlığı sorunu çeker. Bacak bölgesinde yaralar meydana gelir.

 Orak Hücre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir ?

Orak hücre hastalığında tedavide amaç ağrıları dindirmek, oluşuma neden olan etmenleri belirlemek ve bu unsurları yok etmek amaçlanır. Ağızdan alınan ilaçlarla ağrı dindirilmeye çalışılır. Ağrı dindirmek için uzman kontrolünde ağrı kesiciler verilir. Bazı özel durumlarda hastaya kan nakli yapılır.. Çocuklarda penisilin türü ilaçlar kullanılır.

ETİKETLER