• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Lahana Çorbası Diyeti

Lahana çorbası diyeti, kısa süreli kilo kaybı diyetidir. Bir haftada 4,5 kilo verdirdiği söylenen lahana çorbası diyeti nasıl yapılır?

 • 1 Star
  Loading...

Lahana çorbası diyeti, kısa süreli kilo kaybı diyetidir. Bir haftada 4,5 kilo verdirdiği söylenen lahana çorbası diyeti nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli?

Kısa sürede kilo verdiren ve son zamanlarda birçok şahıs tarafınca uygulanmaya başlamış olan Lahana çorbası diyeti nedir, nasıl yapılır, avantajları ve dezavantajları nedir sorularının cevaplarını Diyetisyen Emre Uzun verdi. Acaba bir haftada 4,5 kilo verdirdiği söylenen bu diyet söylenildiği kadar etkili mi?

Lahana çorbası diyeti’ni savunanlar, diyetin haftada 4,5 kilo kadar zayıflamaya destek bulunduğunu söylüyorlar. Sadece birçok sıhhat uzmanı, bu diyetin sağlıksız bulunduğunu ve sonuçlarının sürdürülemez bulunduğunu belirtiyor.

Lahana çorbası diyeti nedir?

Lahana Çorbası Diyeti Nasıl yapılır

Lahana çorbası rejimi, süratli kilo verdiren iddialara gore bir haftada 4,5 kilo kilo yitirilmesine yol açan bir rejimdir. Bir haftalık diyet süresince ev yapımı lahana çorbası haricinde yağsız süt, sebze ve meyve benzer biçimde bir ya da iki çeşit gıda tüketilebilir. Söylentilere göre Lahana çorbası rejimi’nin açlık rejimi olmadığı daha çok düşük kalorili olan lahana çorbasının içeriğinden daha çok kaloriyi vücudumuzun yaktığı söylenmektedir. Bu diyet, bir haftadan fazla süre için planlanmaz.

ilgili içerik 1 Haftada 3 Kilo

Lahana çorbası diyeti, Sacred Kalp Hastanesi rejimi ya da Mayo Clinic Rejimi olarak da bilinmektedir. Bir diğer kaynak ise Kalp hastaları için operasyon öncesin’de hızlı bir şekilde kilo verdirmek için geliştirilmiştir. Bu diyetin tam olarak nereden geldiğini bilinmemektedir. 1980’li ve 1990’lı yıllarda popülerlik kazanmıştır ve o tarihten beri de kullanılıyor.

Lahana çorbası diyeti nasıl yapılır?

Diyetin temelinde ev yapımı lahana çorbası yatar. Başlangıç için tüm haftaya kafi gelecek oranda çorba hazırlamanız gerekmektedir.

Malzemeler her kaynağa gore farklılık izah edebilir fakat bu temel tariftir:

Lahana çorbası tarifi

İçindekiler:

 • 2 Orta boy soğan
 • 2 Yeşil biber
 • 3 Büyük boy domates
 • 1 Demet kereviz
 • 3 Tane orta boy havuç
 • 1 Paket mantar
 • 1-2 tane bulyon (isteğe bağlı)
 • 6-8 Su bardağı su

Yapılışı:

 • Tüm sebzeleri küp küp doğrayınız.
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağı tavanıza yada tencerenize koyun sonrasında ise soğanları pembeleşinceye kadar kavurunuz.
 • Ondan sonra kalan sebzeleri üstüne ilave ediniz ve suyu ekleyiniz. İsteğe bağlı bulyon ya da baharat ekleyebilirsiniz.
 • Orta ateşte sebzeler yumuşayıncaya kadar 30-45 dakika kaynatınız.

Not: Lahana Çorbasına,istiyorsanız  ıspanak yada yeşil fasulye benzer biçimde öteki nişastasız sebzeleri de ekleyebilirsiniz.

Lahana çorbası rejimi kuralları

Diyetin her gününde çorbaya ek olarak düşük kalorili bir yada iki gıda tüketebilirsiniz. Bununla beraber hiçbir değişim yapılmamalıdır. Bir tek su ya da şekersiz çay benzer biçimde kalorisiz içecekler tüketilebilir.

Diyet gıda alımını sınırladığı için günlük multivitamin alınması tavsiye edilir.

1.  Gün: Sınırsız çorba ve meyve (muz hariç)

2. Gün: Sınırsız çorba ve sebze. Sebze tercihlerimizi pişmiş ya da pişmemiş yeşil yapraklarlılardan yana kullanabilir. Bu süreçte bezelye, mısır ve fasulye tüketilmemeli. Bir tek fırında pişmiş bir orta boy patatesi 1 tatlı kaşığı tereyağı ya da sıvı yağ ile tüketebilirsiniz

3. Gün: Çorbanın yanında meyve ve sebze birlikte tüketilebilir. Fırında patates ya da muz yok.

4. Gün: Sınırsız muz, yağsız süt ve lahana çorbası tüketilebilir.

5. Gün: 280-567g et,tavuk balık, taze domates, sınırsız lahana çorbası ve minimum 6-8 bardak su tüketilebilir.

6. Gün: Çorba, et ve sebze tüketilmelidir. Daha fazlaca yeşil yapraklı sebzelere yoğunlaşılabilir. Pişmiş patates yok.

7. Gün: Çorbanın yanına ek olarak sebze, kahverengi pirinç ve şeker ilavesiz meyve suyu tüketilebilir.

ilgili içerik Patates Diyeti

Lahana çorbası diyeti bir haftadan fazla uygulanmamalı

Diyetisyen Emre Uzun, “Lahana çorbası rejimi, 7 günden fazla uygulanmaz ve 14 gün sonrasında yine yapılabilir. Daha ilkin asla incelenmediği için Lahana çorbası rejimi’ni doğrulamak mümkün değildir. Fakat kalorisi düşük olduğundan kilo verimini sağlamaya yardımcıdır. Diyet esnasında sınırsız oranda çorba ve öteki yiyecekleri yeme izniniz olmasına karşın, seçimler fazlaca sınırı olan ve düşük kalorili vücut ağırlığınızı korumak için yeterince yiyecek yiyecek fazlaca zor olacaktır. Ne yazık ki rejimi uyguladığınız sürede zayıflamanız kolay olur fakat rejimi yapmayı bıraktığınız anda verdiğiniz kilodan daha fazlasını geri alabilirsiniz. Lahana çorbası rejimi benzer biçimde düşük kalorili diyetlerin büyük problemi, kalori alım miktarı kısıtlandığında ya da fazlaca fazla kilo verildiğinde vücut metabolizma hızını düşürerek cevap verir. Düşük metabolizma hızı, uzun soluklu zayıflama diyetlerinin de ortak sorunudur” diyor.

Vücut, düşük kalorili rejimler ile 3 günde metabolizma hızını düşürebilir ve rejimi bıraktıktan sonrasında kilo almamayı sağlamak bu yüzden zor olabilir. Bunlara karşın düşük kalorili diyetlerin bazı yararları yok değildir. Obez bireylerde hekim kontrolü altında fazlaca düşük kalorili rejimler uyguladığında metabolizma hızında, vücut yağında ve insülin direncinde mühim değişmeler anektodlar ile gösterilmiştir. Lahana çorbası rejiminin pozitif yönde yanı ise, aç kalmaya zorunlu değilsiniz. Her gün izin verilen gıdalardan istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Bir de diyetin maliyeti ucuz takip edeni kolaydır.

Lahana çorbası diyeti dezavantajları

Lahana çorbası diyetinin birkaç pozitif yanları ve zayıflamanıza destek olmasına karşın dezavantajları daha ağır basabilir. Lahana çorbası rejiminin en mühim problemlerinden biri, bir tek yedi gün süresince takip edilebileceğidir; bu da anlamlı kilo kaybı için yeterince uzun değildir.

Vücut, bir haftada fazlaca fazla yağ yakabilir; düşük kalorili diyetlerin ilk haftasında kilo kaybının yüzde 34’ü bir tek yağdandır. Öteki üçte ikisi su ağırlığı ve kas ağırlığı kaybıdır diyen Diyetisyen Emre Uzun, “Su ağırlığı vücudumuzun süratli enerji rezervi glikojen depolarından gelir. Normalde, glikojen vücutta depolandığı süre su moleküllerine bağlanır. Kafi kaloriyi almadığınızda, vücudunuz depolanmış glikojeni enerji olarak kullanır ve ek olarak fazladan su atar. Düşük kalorili bir rejimle su kaybetmenin bir öteki yolu da böbrekler yoluyladır.

Diyetinizde kafi kalori tüketmiyorsanız, böbrekleriniz idrarda daha çok tuz ve daha çok su atacaktır. Daha azca kısıtlayıcı bir rejimle uyguladığınızda, vücudunuz bu enerji depolarını tekrardan depolayacak ve Lahana çorbası diyetini bitirdikten sonrasında sıhhatli bir rejimle devam ederseniz suyun ağırlığı geri gelecektir. Lahana çorbası rejimi ile ilgili bir öteki büyük mesele, gıda eksikliğidir. Diyet, kısıtlayıcı gıda seçimiyle vitamin ve mineral eksikliğine neden olur ve gerçek bir protein deposu sağlamaz. Protein alımının düşük olması diyet esnasında kas kaybını önlemenin zor olacağı anlamına gelir, bu da metabolizmanızı korumak için bilhassa önemlidir” diye de ekliyor.

Birçok şahıs lahana çorbasının tatsız ve başlangıçta iştah kapatıcı olduğundan şikayetçidir. Her gün aynı şeyi yiyecek, bir çok kişiyi aldatmaya yada istedikleri sonuca ulaşmadan vazgeçirmek için kafi olabilir. Ek olarak, haftanın her günü yiyebilecek kadar lahana çorbasını hazırlamak sık sık fazla hacimde yiyecek yapmayı gerektirir. Bu bazı insanoğlu için dezavantaj olabilir.

Yan Tesirleri

Lahana çorbası diyeti, kısıtlayıcı ve beslenme açısından dengesiz olduğundan, bir seferde birden fazla haftada önerilmemektedir.

Lahana çorbası diyeti, açlık rejimi olmamasına karşın, besinlerle alınan kalori fazlaca düşük olduğundan günde 1000 kaloriye kadar ulaşmak zor olsa gerek.

Vücudunuzun temel işlevlerini yerine getirmek için besinlerle almanız ihtiyaç duyulan minimum kalorinin altındadır. Bu minimum normalde bayanlar için 1.200 kalori ve erkekler için 1.500 kaloridir.

Günde 800 kalorinin altındaki fazlaca düşük kalorili rejimler bir tek bir doktorun nezaretinde obez bireyler için önerilir. Bir hekim nezaretinde kullanılan düşük kalorili rejimler, beslenme açısından kafi olacak şekilde tasarlanmıştır.

ilgili içerik 1 Haftada 5 Kilo

Sadece Lahana çorbası rejiminin gıda seçenekleri fazlaca sınırı olan ve dengesizdir. Diyet, yedi günün beşinde neredeyse asla protein içermez ve bir çok günlerde karbonhidrat, yağ ve alınan kaloride fazlaca düşüktür. Birçok vitamin ve mineral de yetersizdir.

Yalnız yedi gün süresince diyet uygularsanız bilhassa multivitamin alırsanız, vitamin ve mineral eksikliği riski ciddi değildir. Fakat bu, diyetin kalori ve protein eksikliğini telafi etmez.

Netice olarak, Lahana çorbası diyeti’ni tatbik eden birçok şahıs, baş dönmesi, güçsüzlük ve halsizlik hisseder. Diyetin muhteviyatında lif miktarı yüksek olmasından dolayı birçok kişide midede gaz birikmesi ve kramplar meydana gelebilir. Bu etkisinde bırakır bile rejimi bırakmak için bir nedendir.

Lahana çorbası diyeti’ni uzun solukta tatbik eden insanlarda safra taşı ve safra kesesi tıkanıklığına ilişkin birkaç anekdot raporu vardır. Safra taşları, süratli zayıflamanın istenmeyen sonucu olabilir. Normalde fazla yağlı gıdalar yediğinizde, safra kesesi onları parçalamasına destek olan sindirim enzimleri salgılar. Herhangi bir yağ yememeniz durumunda, safra kesesi uzun süre boşalmayabilir ve bu da içinde taşların oluşma olasılığını artırır. Safra taşları, fazlaca düşük kalorili diyet yada Lahana çorbası rejimi benzer biçimde azca yağlı bir rejimi tatbik eden bireyler içinde daha yaygın görülebilir.

Diyabetiniz var ise ve Lahana çorbası diyeti’ni yapmak istiyorsanız, dikkatli olun. Düşük karbonhidrat ve kalorili içerik, kan şekeri düzeylerinizde büyük değişimler yapabilir. Sadece sıhhatli bireyler için, Lahana çorbası rejimi bir tek yedi gün uygulanmış olduğu sürece tehlikeli yan etkisinde bırakır göstermesi olası değildir. Şimdiden afiyet olsun..