• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kuduz Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar

Kuduz toplumu tehdit eden ölümcül bir hastalıktır. Kuduz bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden xiddiye alınması gereken bir hastalıktır.

  • 1 Star
    Loading...

Kuduz Nedir

Kuduz toplumu tehdit eden ölümcül bir hastalıktır. Kuduz bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden xiddiye alınması gereken bir hastalıktır. Her yıl binlerce insan kuduz hastalığı yüzünden hayata gözlerini kapatmaktadır. Kuduz mikrobu yarasa, ayı, tilki, kurt gibi vahşi hayvanlardan bulaştığı gibi eşek, keçi, köpek ve kedi gibi evcil hayvanlardan da bulaşabilir. Kuduz mikrobu tükürük salgı sistemi ile yayılmaya başlar. Beyin bölgesine sinirler ile ulaşır.

Hastalığın ilk çıktığı döneme kuluçka süresi denir. Kuluçka dönemi 3 gün ile 1 yıl arası sürer. Kuluçka dönemini aşan virüs artık durdurulamaz. Geç kalmak kişinin hayatına mal olur. Erken teşhis hayat kurtarır.

Kuduz Belirtileri Nelerdir ?

Kuduz hastalarında iştahsızlık görülür. Kişilerde ateş yükselmesi yanında huzursuzluk ve saldırganlık görülür. Hasta kendini halsiz ve bitkin hisseder. Isırılan bölgede ağrı ve kızarıklık görülür. Kişi sudan korkar, ışık ve sese karşı hassasiyet artar. Hasta kısmi olarak felç yaşar.

Kuduz Nasıl Tedavi Edilir ?

Kuduzda erken teşhis hayat kurtarır. Kuduz olan kişiye aşı yapılır. Aşılar 1- 3- 7- 14- 28 günlerde yapılır. Kuduz bölgesi bol sabunlu su ile yıkanır. Yara bölgesinin mikrobunu almak için tendürdiyot sürülür. Kişi vakit geçmeden sağlık kuruluşuna götürülür. Kişiyi ısıran hayvan en az 10 gün gözlem altına alınır.

ETİKETLER