• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kırım Kongolu Kanamalı Ateşi

Kırım Kongolu Kanamalı Ateşi
  • 1 Star
    Loading...

Kırım Kongolu Kanamalı Ateşi Nedir ?

Kırım Kongolu Kanamalı Ateşi bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık türüdür. Keneler vücuttaki kanı emerler. Vücudu terk ederken vücuda bir sıvı salgılar. Virüs bu salgılarla yayılır. Keneler emdikleri canlıya virüsler aracılığı ile mikrop bulaştırır. Bu hastalık hayvanlarda belirgin olarak görülmez. Keneyi vücuttan çıkarırken mutlaka cımbız kullanılır. Kene vücuttan çıkarken salgısını erken bırakır. Ağız bölümünde yer alan hortumu derinin içinde yer alır. Zorlanan kene patlar. Kene cımbızla ağız bölümünden tutularak sağa sola oynatarak yavaşca çıkarılır.

 Kırım Kongolu Kanamalı Ateşi Belirtileri Nelerdir?

Kırım Kongolu Kanamalı Ateşi virüsü 3 gün içinde kendini belli eder. Belirti 2 hafta içinde ortaya çıkar. Hastalarda yüksek ateş, kırgınlık, baş ağrısı, kusma ve ishal görülür. Burun kanaması ile birlikte kişi kan kusar. Kol, bacak ve sırtta ağrı ile birlikte âşırı duyarlılık oluşur. Karın ağrısı çeken kişi iştah kaybeder.

Kırım Kongolu Kanamalı Ateşi Nasıl Tedavi Edilir ?

Kırım Kongolu Kanamalı Ateşi için direk geliştirilen bir ilaç tedavisi yoktur. Tedavi bireye destek vermek amacı ile yapılır. Belirtileri ortadan kaldırmak için tedavi süreci başlatılır. Kişiye antivirütük ilaç tedavisi yapılır. Erken teşhis tedavi için önemlidir. Tedaviye geç kalınırsa hasta hayatını kaybeder. Hastalık için aşı geliştirme çalışmaları hala günümüzde devam ermektedir.