• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İç Huzur İçin Yoga

İç rahatlık yoga; Günümüz dünyasında insanların huzura eskisinden daha çok ihtiyacı olduğu biliniyor.

  • 1 Star
    Loading...

İç rahatlık yoga; Günümüz dünyasında insanların huzura eskisinden daha çok ihtiyacı olduğu biliniyor. Hepimiz stresten, sevmediği işinden, mutsuz olmaktan bahsediyor ve şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Bu şekilde bir dünyada insana rahatlık ve keyif veren değerleri hayatımızın merkezine koymak gerekiyor.

İnsanın yoga ile kendine süre ayırması, huzura ermesi, kendisini mutlu hissetmesi mümkün. Yogayı yakından tanıyarak huzurla ilişkisini çözümleyebilirsiniz kısaca yoga ile rahatlık bulacağınıza içten inanırsanız; sonucun başarısız olması olanaksız görünüyor.

Yoga insana ruhsal açıdan rahatlık vermenin yanında fizyolojik açıdan da pek fazlaca yarar sağlıyor. Vücut sağlığını korumak ya da düzeltmek, ruh sağlığını düzeltmeden pek mümkün olmadığından ve yoga her iki açıdan da pozitif yönde etkisinde bırakır gösterdiğinden tercih edilebilir.

Yoga Nedir?

Zihin meditasyonu olarak özetlemek gerekirse açıklanabilen yoga aslına bakarsak bir yaşam biçimidir. İnsanların zihinsel ve bedensel olarak sağlığını korumak amacıyla yapmış olduğu meditasyon türüne yoga adı verilmektedir. Yoganın günümüzde fazlaca tercih edilmektedir fakat fazlaca eski tarihlere dayanan ve birçok deposu olan Pakistan ve Hindistan’da yapıldığı bilinmektedir.

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga halletmeye başlarken bilinçsiz davranmamak adına bir uzmandan yardım almak en doğrusudur. Evinizin rahat ortamında yoga yapmak isterseniz; özel olarak gelen meditasyon uzmanlarını tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak yoga merkezlerine kayıt olup tertipli olarak, iyi bir eğitmen eşliğinde yoga yapabilirsiniz.

Yogayı dinleyerek, okuyarak yapmanız olanaksızdır. Kesinlikle videolardan ve uzmanlardan faydalanmanız gerekir. Bilhassa temelde mühim olan yoga duruşlarını en doğru şekilde öğrenmelisiniz. Kartal duruşu, öne eğilme, köprü ve üçgen duruş şeklinde hareketler yoganın temel ve kolay hareketlerinden bazılarıdır. Bunların yanlış öğrenilmesi yoga için mühim olan konsantrasyonun noksan olmasına sebep olabilir.

Yoga yapabilmek için bir öteki alternatifiniz görsel eğitim setlerdir. Videolu ve anlatımlı bu setlerle de yogayı evinizde öğrenip yapabilirsiniz. Seti uygulamaya başlamadan ilkin oturup dikkatlice izlemeyi ve dinlemeyi unutmamalısınız.

Yoganın Rahatlık Üstündeki Tesiri Nedir?

Yoga tertipli olarak yapıldığında insana vücudunu dinlemeyi öğreten bir meditasyon tekniğidir. Yoga icra eden şahıs kendisini, vücudunu sevmeye, onlara saygı duymaya adım atar. Fikirler, hayata görüş açısı yoga ile aniden değişebilir. Yoga icra eden insan daha sabırlı, daha sakin ve anlayışlıdır. Bu yapıdaki insanoğlu organik olarak günlük hayatta daha rahat olurlar.

Yaşamın olması gerektiği şeklinde yolunda gittiğini düşünmek, hayata pozitif yönde bir pencereden bakmak insana rahatlık verir. Ek olarak yoga kaliteli bir uyku süreci geçirmeye de yardımcıdır. İyi uyuyan, iyi beslenen ve iyi düşünen insanoğlu organik olarak daha mutlu ve rahat olurlar.

Yoganın Yararları Nedir?

Yoga insanoğlunun tüm duyularını açarak dikkati artırabilir bir özelliğe haizdir. Stresle başa çıkmayı öğrenmenin en iyi yolu da yogadır. Yoga bilhassa zor bir dönemde olan kişilere önerilir. Mesela doğumu yaklaşmış anne adaylarının hamileliğin son günlerini ve doğumu kolay ve rahat geçirebilmesi için yoga önerilmektedir şundan dolayı yoga doğru nefes almayı ve doğru durmayı öğretir. Stresli bir yaşamı olan kişilerde yoga yaparak rahatladığında kaslarındaki gevşemeyi fark edebilirler.

Yoganın faydaları

Kimler Yoga Yapabilir?

Yoga yapmak için fazlaca özel kabiliyetlere gerekseme yoktur. Derhal hepimiz kolaylıkla yoga yapabilir. Hususi bir durumunuz var ise da ne olursa olsun uzmana bunu belirtmelisiniz ki kendisi size yönelik bir meditasyon programı oluşturabilsin. Ciddi bir fizyolojik engeli olmayan her insanın yapabileceği yoga, özel durumları olan özel çocuklar ve yetişkinler için de değişik bir formatta yapılabilmektedir.

Yoga Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yoganın bazı hareketlerini ısınmadan halletmeye kalkarsanız; ciddi rahatsızlıklar hissedebilirsiniz. Bundan dolayı yogayı tam öğrenmeden ve ısınmadan halletmeye başlamamalısınız. Yoga süresince tüm hareketleriniz daha yumuşak olmalıdır. Ani ve sert hareketlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Yoga yaparken tüm dikkatinizi vermiş olmalısınız kısaca tam anlamıyla zihninize ve vücudunuza odaklanmalısınız.

Yogaya başladıktan sonrasında tertipli yapmanız; netice alabilmeniz açısından önemlidir. Herhangi bir nedenle ara verilmişse; yeniden hafifçe düzeyden yogaya başlanmalıdır. Yoga yaparken bitkinlik hissediyorsanız; ne olursa olsun bir yerde yanlış yapıyorsunuzdur.

Yogaya Başlayacaklara İpuçları

Yogaya başlamadan ilkin tüm hazırlıkları eksiksiz tamamlamalısınız. Yoga yapımına özel malzemelerin alışverişini ne olursa olsun yapmalısınız. Yoga matı, güzel kokuları olan tütsüler, yoga giysileri, kokulu mumlar yoga alışverişinizde olması gerekenler. Yoga programınızı belirlemeden yogaya başlamamalısınız. Aksi halde düzensiz bir yoga sisteminiz olur ve pozitif yönde netice elde edemezsiniz.

Yoga Egzersizleri

Yoga egzersizleri sayıca fazlaca fazladır ve her birinin kendine özgü adı ve anlamı vardır. Anlamların arkasında yatan en mühim şey ise çakraları açmaktır. Yoga egzersizlerini yaparken vücudunuzun size ne demek istediğini anlamaya çalışmalısınız. Yoga egzersizlerinde en korkulan duruşlardır. Pek fazlaca insan duruşları yapamayacağını düşünür fakat aslına bakarsak duruşlar yoganın en kolay ve lüzumlu egzersizleridir.

Yoganın tüm egzersizleri vücuttaki kasları ve eklemleri çalıştırmak mevzusunda başarılıdır. Yoga egzersizlerini doğru öğrenir ve uygularsanız; sağlığınıza kavuşmak ve rahatlık bulmakla kalmaz; günlük yaşamda da daha doğru durur ve daha doğru davranışlar sergilersiniz. Doğru duruş, yoga egzersizlerinin en güzel hediyesidir.

Yeni yılda iç huzurunuz tekrardan bir araya gelebilmeniz ve doğru duruşla dinç bir vücuda sahip olabilmeniz için yoga yapmayı denemelisiniz.

ETİKETLER