• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Haşimato Hastalığı Nedir, Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?

Haşimato Hastalığı Nedir?Haşimato hastalığı insan vücudunun bağışıklık sisteminde meydana gelen bir hastalıktır.

  • 1 Star
    Loading...

Haşimato Hastalığı Nedir?

Haşimato hastalığı insan vücudunun bağışıklık sisteminde meydana gelen bir hastalıktır. Tiroit hormon üretiminin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Vücut tiroit antijenine karşı antokor üretmesi ile haşimato hastalığı meydana gelir.

Haşimato Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Haşimato hastalarının guatır bezi şişer. Boyun bölgesinde şişme vücudun hareket etmesini engeller. Haşimato hastaları yutma ve nefes almada güçlük çeker. Kişi kilo almaya başlar. Vücut soğuk havalarda hassasiyet kazanır. Kişi artık çabuk yorulmaya başlar. Kadınların adet düzeni bozulur. Haşimato hastası kadınlar hamile kalamaz. Kişide saç dökülmeye başlar. Kaşlar incelmeye başlar. Kişinin ses seviyesi düşer. Depresyon ve kabızlık durumları yaşanır. Kalp atış ritmi yavaşlar. Kişinin kolestrol seviyesi artar.

Haşimato Hastalığı Sebepleri Nelerdir ?

Haşimato hastalığı oluşum sebepleri henüz bilinmiyor. Hastalık hakkında bilimsel çalışmalar hala devam etmektedir. Uzmanlar hastalığın oluşumunda kalıtımın yanı sıra virüs ve bakterilerin etkili olduğunu düşünmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan hastalıklar ve iyotun fazla tüketilmesi hastalığın oluşumunu tetikler.

Haşimato Hastalığı Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haşimato hastalığı için hassas testler yapılır. Kişiye hormon ve antikor testleri ile gözlem altına alınır. Gerekirse kişiye hormon değiştirme terapisi uygulanır. Hastalığa neden olan etmenler tespit edilp ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanır. Hastaya sentetik tiroit hormon yüklemesi yapılır.

Haşimato hastalığı nedir video?