• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Güneş Lekelerine Maske tarifleri

Güneş güzele vurmaz, güzelde leke yapar! Saç, Cilt Bakımı, Güzellik Uzmanı ve Eğitmen Sibel nehir

  • 1 Star
    Loading...

Güneş güzele vurmaz, güzelde leke yapar! Saç, Cilt Bakımı, Güzellik Uzmanı ve Eğitmen Sibel nehir, güzelliğimize gölge düşüren güneş lekeleri hakkında mühim bilgiler ve güneş lekelerine naturel maske tarifleri verdi.

Güzel, ışıl ışıl bir cilt tüm bayanların en büyük arzusu ve ne yazık ki, lekelerden dolayı en büyük kabusudur. Peki, kusursuz bir görüntünün önümdeki en büyük engel olan lekeler nasıl oluşuyor? Bununla birlikte daha yaşlı görünmemize yol açan lekelerden kurtulmak için neler yapmalıyız? Medikal uygulamalar nedir? Hepimizin mutfağında bulunan malzemelerle doğal leke giderici kürler nedir?

Evet suallar  oldukça fazla, cevaplar ise Saç, Cilt Bakım ve Güzellik Uzmanı, Sibel Nehir’den .

Nereden Çıktı Bu Lekeler?

Deriye rengi melanin adında olan pigment hücrelerin verdiğini söyleyerek söze başlamış olan Sibel Nehir, yüz ve eller başta olmak suretiyle vücutta yaşanmış olan lekelenmelerin nedenlerini şöyleki maddeliyor:

•Güneşe fazla maruz kalmak,
•Hamilelik döneminde yaşanmış olan hormonal değişimler,
•Sivilcelerin vücutta bıraktığı renksel koyuluklar,
•Kortizon içerikli ilaçlar,
•Ailesel (genetiksel) faktörler,
•Doğuştan gelen pigmentasyon hastalıkları, (Leucoderma benzer biçimde)
•Vitiligo (En sık görüldüğü bölgeler yüz, göz, ağız, burun çevresi, el sırtları, meme uçları, diz ve dirsekler)

Her Leke Masum Değil!

Bayanların lekeler mevzusunda oldukça duyarlı bulunduğunu, bunun adamların bu durumu göz ardı etmiş olduğu anlamına gelemeyeceğini dile getiren Nehirin bir de mühim uyarısı var: “Bu cilt lekelerinin bazıları mühim sıhhat problemlerine niçin olabileceği için uzman dermatoloji doktorları tarafınca takip edilmeleri gerekir. Benim tavsiyelerim her hangi bir sıhhat sorununa niçin olmayan sadece görüntü olarak kişinin mutsuz olmasına yol açan lekelenmelere dairdir.”

Aman Güneşe Dikkat!

“Güneş güzele vururmuş” sözü bir hoşluk olarak hayatımızda yer almaya devam etsede lekelenmelerin ana sebeplerinden biri olarak orta yerde duruyor. Sibel nehir, güneş lekelenmelerini önlemek için şu tavsiyelerde bulunuyor: “Cildimizi güneşin zararı olan UVA ve UVB ışınlarından korumamız gerekir. Bilhassa güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde güneşe çıkmamalıyız. Cildimize güneş koruma faktörlü yüksek kremler sürmeliyiz. Şapka hayatımızın bilhassa güneşi yoğun hissettiğimiz mevsimlerde en mühim aksesuarımız olması gerekir. Güneş gözlüğü de aynı şekilde oldukça mühim. Ve ben tüm mevsimlerde güneş gözlüğü kullanılması taraftarıyım. Bu sebeple göz çevremizdeki cilt tabakamız oldukça ince ve yıpranması, kırışması oldukça daha süratli aşama kaydediyor.”

Lekeleri Problem Olmaktan Çıkaran Medikal Uygulamalar

Hamilelik kaynaklı lekelenmelerin çoğu zaman alında, yanakların orta kısmında ve seyrek olarak da üst dudak ve uzunluğunda oluştuğunu, sebebinin ise östrojenlerin melanin sentezini stimüle etmesi bulunduğunu aktaran Nehir, güneşe mazur kalındığında bu lekelenmelerin yoğunlaştığına dikkat çekiyor. Sivilcelerin geçtikten sonrasında geride iz ve lekelenmeler bıraktığını, aynı şekilde kortizon içerikli kimi ilaçlar ile doğum denetim haplarının benzer lekelenmelere niçin bulunduğunu dile getiren Nehir, kimi medikal uygulamalarla kahverengi lekelerin problem olmaktan çıktığını ifade ediyor.

Aktosun, kati netice alınacak medikal uygulamalardan bazılarını şöyleki maddeliyor:

•Altın iğne RF Uygulaması SCARLET S.
•Fraksiyonel Lazer Uygulaması
•Dermapen Uygulaması
•Kimyasal Pealing

Aktosun, bu uygulamaların kesinlikle deneyimli ekibi ile isim yapmış kurumlardan alınması icap ettiğini, medikal uygulama temelli tedavilerin Eylül-Nisan döneminde yapılmasının uygun olacağını kaydediyor.

Leke Savar Organik Maske Tarifleri

Medikal uygulamaların yanı sıra naturel kürler mevzusunda da uzman olan Sibel nehir, her insanın mutfağında bulunan malzemelerle yapılabilecek naturel maske tarifleri de verdi. Kolay lekelenmeler için kullanabileceğiniz tarifler şu şekilde:

1) Bir tatlı kaşığı karbonat, bir kaşık vazelin, bir yumurta kabuğu (toz haline getirilecek), orta boy patatesin yarısının suyu. Tüm bu malzemeler bir cam kasede karıştırılır, maske şeklinde yüze sürülür. 25 dakika bekletilir, sonrasında ovularak çıkarılır. Sonrasında güneş kremi sürülür.

2) Bir patates rendelenir. İçine bir kaşık bal, bir kaşık yoğurt karıştırılır. Yüze sürülür ve 15 dakika bekletilir. Gül suyuyla silinir. Sonrasında güneş kremi sürülür.

3) Üç kaşık soda, toz haline getirilmiş bir yumurta kabuğu, bir kaşık karbonat, yarım kaşık limon. Tüm malzemeler cam bir kasede karıştırılır ve lekelere sürülür. 20 dakika bekletildikten sonrasında ovularak çıkarılır. Sonrasında güneş kremi sürülür.

4) 60 gün süresince uygulanmasını önerdiğimiz bir öteki kür ise şöyleki: Her akşam, tüm yüzünüz ve göz altları dahil, limonun dışındaki suyla silinir. Ve yüzde bırakılır. Limonun dışındaki perventin asit çalışır ve ciddi sonuçlar elde edilir.