• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Göz Neden Morarır – Göz Morluğu Nasıl Giderilir?

Göz morarması göz bölgesine alınan darbe sonrası ortaya çıkan bir rahatsızlık durumudur.

  • 1 Star
    Loading...

 Göz Morarması Nedir?

Göz morarması göz bölgesine alınan darbe sonrası ortaya çıkan bir rahatsızlık durumudur. Göz, alın ve burun bölgesine alınan şiddetli darbeler göz morarmasına neden olur. Alınan darbeler göz kapağında gevşek dokularda birikir. Yüz bölgesinde yapılan ameliyatlar göz morarmasına neden olur.

Göz Neden Morarır?

Böcek sokması sonucu göz bölgesi morarır. Göz morarması için evde basit teknikler uygulanır. Göz morarması için en çok kullanılan teknik buz basma tekniğidir. Buz gözde meydana gelen şişliği alır. Damarlarda oluşabilecek olası bir iç kanamayı keser. Gözde meydana gelen hasarın bir an önce düzelmesine olumlu katkı sağlar. Göz bölgesinde oluşan ağrının azalmasını sağlar. Bir bez parçasına buz konulup moraran bölgeye 15 dakika pres yapılır. Buz presini uzun süre tutmak cildi tahriş eder ve ciddi cilt sorunlarına neden olur.

Göz Morarması Nasıl Giderilir?

Moraran bölgeye sıcak su presi uygulayarak morluk ve acı dindirilir. Sıcak pres uyulaması göz bölümünde kan akışını hızlandırarak iyileşme sürecine olumlu katkı sağlar. Sıcak suyun içine daldırılan bez moraran bölgeye pres yapılır. Sıcak pres uygulaması günde en az 3 defa uygulanır. Göz morarması için uygulanan bir diğer yöntem de patates dilimleme tekniğidir. Dilimlenmiş patatesler moraran göz bölgesine pres yapılır. Patates dilimi soğuk olması gerekir. Bu uygulama şişlik ve morluğu alır.