• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Göz Sağlığı İçin Pratik Bilgiler

Göz, vücudumuzda bulunan, en değerli organlarımızdan biridir. İnsan

  • 1 Star
    Loading...

Göz, vücudumuzda bulunan, en değerli organlarımızdan biridir. İnsan sağlığı açısından, kişinin bedenini tanıması ve bilinçli olması oldukça önemlidir. Gelin şimdi birlikte, bu değerli organımızla ilgili önemli ipuçlarını değerlendirerek, konuya hâkim olalım.

Göz Sağlığı

-Öncelikle çocuklarımızın göz sağlığı hakkında ne kadar bilgiliyiz, bunun altını çizmeliyiz. Özellikle bebeklerin, bir yaşından önce göz taramasından geçirilmesi, büyük önem taşımaktadır. Bu tarama, çocuğun göz tembelliğinin önüne geçecektir.

-Uzun saatler süresince, bilgisayarda çalışmak zorunda olan bir kişiyseniz, gözlerinizi ara ara dinlendirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bunun yanı sıra, bir uzman doktora danışarak, alacağınız dinlendirici gözlüklerde gözünüzün zarar görmesinin önüne geçecektir. Dikkat edilmediği takdirde, gözünüzde kuruluk ve alerjik durumlara rastlanabilir.

-Sayacağımız belirtilerden bir veya birkaçı sizde mevcutsa, muhakkak bir göz doktoruna kontrole gitmelisiniz. Bu belirtileri, bir şey okuma esnasında zorlanma, gözünüzde kaşıntı, sulanma, odaklanma sorunu, okurken başımızı eğme gereği duyma ve gözlerimizi kısarak okuma şeklinde maddeleyebiliriz.

-Çalışma alanlarınızın ışığını sarı veya soft şekilde tercih etmelisiniz. Şeker hastalığınız varsa, düzenli olarak doktor muayenesinden geçmeyi ihmal etmemelisiniz.

-Makyaj yapıyorsanız, bilhassa göz makyajı malzemeleri olan rimel, göz kalemi, far gibi ürünleri, başkalarıyla ortak kullanmaktan kaçının. Kullandığınız takdirde, göz nezlesi olma olasılığınız yükselecektir.

-Özellikle renkli gözlü olan kişiler, güneşe çıkarken mutlaka koruyucu güneş gözlüğü kullanmalıdırlar. Bunun sebebi, renkli gözlerin, güneşe karşı hassasiyetlerinin daha fazla olmasıdır.

-Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde lens kullanılması, çeşitli göz hastalıklarına sebep olmaktadır. Bu hastalıklar, göz korneası bozulması, katarak, görme noktasının hassasiyetinde kayıp şeklinde sıralanabilir. Bu sebepten ötürü, bu saatlerde lens kullanılması, oldukça sakıncalıdır.

-Gözünüze bir darbe aldığınızda veya gözünüze bir cisim kaçtığında, gözü ovalamak, oldukça tehlikelidir. Ovalamak yerine, gözler bol suyla yıkanmalıdır.

-Ağlayan birinin gözyaşlarını elimizle sildiğimiz takdirde, kişinin göz pınarına zarar verme olasılığımız bulunmaktadır. Ayrıca, ağlayan kişide kapak şişliği veya kızarıklık bulunuyorsa, bu durum bize bulaşabilir. Koruma amaçlı olarak, eller bol su ve sabunla yıkanmalıdır.

Maddeler eşliğinde sıraladığımız bu bilgilere dikkat etmeniz, sizi oluşması muhtemel birçok göz hastalığına karşı koruyacaktır.

ETİKETLER