• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gapo Sendromu

  • 1 Star
    Loading...

Gapo Sendromu Nasıl Ortaya Çıkar ?

Gapo sendromu çok nadir rastlanan bir hastalık durumudur. Hastalık genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalık daha çok vücudun kemik, deri ve diş eti bölümünde meydana gelir. Alın büyüyerek kafatasına baskı yapar. Cilt kırışıklıkları oluşturur. Kişinin kemik yaşı çok hızlı ilerler.

 Gapo Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

Gapo sendromu olan kişinin kemiklerinde büyüme geriliği ortaya çıkar. Kişinin boyu kısalmaya başlar. Cilt metabolik olarak dengesini kaybeder. Gapo sendromuna bağlı olarak kellik ortaya çıkar. Diş etinde hızlı gelişmeler meydana gelir. Dişler kırılgan bir yapıya kavuşur. Kişinin dişleri yavaş yavaş dökülmeye başlar. Kişi görmede bozukluk yaşar. Alın, tepe ve baş bölgesi belirgin bir yapıya kavuşur. Elmacık kemiği gözlere baskı yaparak kişiye rahatsızlık ve acı vermeye başlar. Kaş ve dudak çevresi aşırı gelişmeye başlar. Burun bölgesindeki orantı giderek azalır.

 Gapo Sendromu Nasıl Tedavi Edilir ?

Gapo sendromu kalıtım yoluyla bireye geçer. Anne ve babadaki kromozomların bebeğe aktarılması ile geçer. Tedavisi henüz geliştirilememiştir. Hastalığın yan etkisi ortadan kaldırılmaya çalışılır. Tedavi daha çok destek olmak, hastanın direncini arttırmaya yönelik yapılır. Bireyin ağrı ve sızıları dindirmek ve hastalığın ilerlemesi durdurulmaya çalışılır. Dengeli ve düzenli beslenmek, spor yapmak, iyi dinlenmek ve egzersizler yapmak hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.