• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Fıstık Alerjisi Nedir,Nasıl Ortaya Çıkar

Fıstık ülkemizde yaygın olarak tüketilen bir kuruyemiştir. Özellikle Antep, Urfa ve Siirt bölgesinde yetiştirilir. Fıstık kalorisi yüksek olan bir gıdadır.

  • 1 Star
    Loading...

Fıstık Alerjisi

Fıstık Alerjisi Nedir,Nasıl Ortaya Çıkar ?

Fıstık ülkemizde yaygın olarak tüketilen bir kuruyemiştir. Özellikle Antep, Urfa ve Siirt bölgesinde yetiştirilir. Fıstık kalorisi yüksek olan bir gıdadır. Bu yüzünden her bünyeye iyi gelmez. Kullanım alanı oldukça geniş olan fıstık dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Vücut alerjik reaksiyon göstermesi durumunda mutlaka uzman doktora görünmek gerekir. Bağışıklık sistemi zayıf olan, fıstık tarlasında çalışan ve bol fıstık tüketen bünyelerde görülür. Fıstık yağı solumak, fıstığa temas etmek, doğrudan temas kişide aleejik durumu tetikler.

 Fıstık Alerjisi Belirtileri Nelerdir ?

Fıstık alerjisi olmuş birisinin vücudunda kaşıntı ve kızarıklıklar meydana gelir. Kurdeşen hastalığında ortaya çıkan döküntülere benzer döküntüler oluşur. Kişinin solunum yollarında sıkıntılar ortaya çıkar. Nefes alıp verirken hırıltı ortaya çıkar. Nefes alıp verirken zorlanır. Kişi öksürmeye başlar. Kişide kalp ve damar problemleri ortaya çıkar. Baş döner, kişide bayılmaya bağlı sinir sistemi problemleri ortaya çıkar. Hastalık çocuklarda davranış bozukluğunu tetikler.

Fıstık Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir ?

Fıstık alerjisi tedavisi için hastaya hafif dereceli antihistamin tablet verilir. Alerjisi olan kişiye anafilaktik şok hastaya iğne ile verilir. Bu iğne sürekli hastanın yanında taşınmalıdır. Hastalıkta korunmak önemlidir. Fıstık tüketimi azaltıp, şok yaşanması durumunda hasta doktora götürülür.

Alttaki Konularda Dikkatinizi Çekebilir