• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Fındığın Anne Sütüne Faydaları

Hepinizin bildiği gibi fındık, faydası saymakla bitmeyen bir gıda maddesidir.

  • 1 Star
    Loading...

Hepinizin bildiği gibi fındık, faydası saymakla bitmeyen bir gıda maddesidir. Bugün sizler için, fındığın anne sütüne faydaları nelerdir konusunu paylaşacağız. Giresun Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, fındık tüketiminin anne sütünü arttırdığını göstermiştir. Aynı araştırmalar, normal gıdaya oranla, fındık tüketimi yapan annelerin sütlerini %10 arttırdığını doğrulamıştır.

Bunun yanı sıra, fındık tüketimi sayesinde, bebeğini emziren annelerin, sütünün besin değerlerinin de arttığı, Türk bilim adamlarının araştırmaları sonucunda kesinlik kazanmıştır.

Araştırmada, fındığın anne sütüne faydaları incelenirken, 0-6 ay bebekler ve anneleri temel alındı. Anneler, günde bir avuç fındık tüketerek, doktor kontrolünde, düzenli beslenmelerine devam ettiler. Sonuçlar incelendiğinde, fındık tüketimi yapan annelerin, sütlerinin %10 arttığı, sütün besin değerlerinin yükseldiği, bebeğin gelişiminin hızlandığı gözlemlendi. Bunun yanı sıra, anne içinde, katkısı faydalı yönde takip edildi.

Anne Sütü

Giresun’da gerçekleştirilen araştırmada, anneler 3 gruba ayrıldılar. 90 anne katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada, 32 anne her gün 40 gr fındık tüketti. 29 anne ise, gün aşırı, aynı miktarda fındık ezmesi yemeye devam etti. Kalan 29 anne, fındık tüketmeden beslendi. Araştırma süresinin sonunda, fındık tüketen annelerin sütlerinde, yağ oranı ve süt miktarı bakımından, giderek yükselme seyri gözlendi.

Bebekler için, anne sütünün önemi düşünüldüğünde, araştırmanın ne kadar değerli olduğu anlaşılmaktadır. Her anne, bu anlamda, kendini ve bebeğini beslerken, bilinçli bir şekilde, doğru beslenmeye devam ederek, kendi sağlığı kadar, bebeğinin gelişimini de düşünmek mecburiyetindedir. Bu bilgiler ışığında, sizde emziren bir anne veya adayıysanız, her gün düzenli olarak, bahsedilen miktarlarda fındık tüketmenizi öneririz. Bu sayede, sağlıklı büyüyen nesillerin ve sağlıklı annelerin sayıları giderek artmaya devam edecektir.

Çocuğunun sağlıklı gelişim göstermesini isteyen her anne, emzirme döneminde, tükettiği her besine bu anlamda özen göstermelidir.

ETİKETLER