• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Fil Diyeti

Fil Diyeti nedir,Fil Diyeti nasıl yapılır ,Fil diyeti, lenf kanallarının iltihaplanarak şişmesine yol açan fil hastalarının uygulamaları ihtiyaç duyulan rejimdir.

  • 1 Star
    Loading...

Fil Diyeti nedir,Fil Diyeti nasıl yapılır ,Fil diyeti, lenf kanallarının iltihaplanarak şişmesine yol açan fil hastalarının uygulamaları ihtiyaç duyulan rejimdir. Kol, el, bacak, memeler yada cinsel organların şişmesine sebep olan hastalık tabip, psikolog ve diyetisyen eşliğinde meydana getirilen tedavilerle iyileştirilmeye çalışılır. Kilo artması ile kendini gösteren ve iştah mekanizmasını etkileyen hastalıkta vücutta ödem ve su oluşumunu engelleyecek rejimler yapılmaktadır.

Fil hastalığında uygulan diyette beslenme

Protein tüketimi: Hastalığı önleyebilecek özel bir beslenme şekli bulunmasa da, sıhhatli beslenme şekli sağlığın devamlılığını sağlamak ve stresle baş edebilmek için gereklidir. Sıhhatli beslenmek için günlük gereksinim olan protein, karbonhidrat, vitamin, mineral, yağ, sıvı benzer biçimde dengelerin sağlanması gerekir. Hastaların dokularının içinde proteinden varlıklı olan sıvı birikmesi olduğundan, günlük gereksinim dengesi protein ve sıvı ağırlıklı olmalıdır. Vücudun temel taşlarından olan proteinlerin kendine özgü görevleri vardır. Bunlar;

  • Yaralanan dokunun yapılanmasını ve yeni doku oluşumunu elde eden proteinler
  • Enzimlerin ve hormonların yapımında kullanılan proteinler
  • Enfeksiyonlarla mücadele edecek antikorların yapımında vazife alan ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan proteinler
  • Kanın gıda maddelerini ve oksijeni taşımasına destek olan proteinler
  • Konnektif dokunun ve kas yapısını oluşturan proteinler bazılarıdır.

Proteinler insan vücudunda gelişme, gelişme ve yaşamı sürdüren gıda maddeleridir. Hastaların dokularının içinde proteinden varlıklı sıvı birikimi olması, protein tüketimini kesmelerini gerektirmemektedir. Hastaların rejimleri süresince günlük olarak 20-30 gram protein tüketmeleri gerekir. Sadece sıhhat için tavsiye edilen oran 60-75 gram düzeyindedir. Günlük oran tüketilmezse, protein ihtiyacı doku ve kaslardan alınır. Protein açısından yoksul bir rejim Konnektif dokunun zayıflamasına niçin olur. Bu yüzden hastalıkta protein kısıtlaması şişliklerin denetim altına alınmasına destek olmaz. Aksine ödemin artmasına sebep olur. Hem de bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve enfeksiyon riski oluşumuna zemin hazırlanmış olur.

Su tüketimi: Hastaların uygulayacağı rejim programı içinde günlük su tüketimi 8 bardak olmalıdır. Sıcak havalarda bu miktar arttırılmalıdır. Suyun yeteri kadar alınması vücuttaki sıvı dengesini sağlamaya ve atık maddelerin dokulardan atımını gerçekleştirmektedir. Sıvı alınımı azaltılması ödemin inmesini sağlamaz. Protein açısından varlıklı olan ödem, vücudun öteki taraflarından sıvıyı bulunmuş olduğu yere çekecek ve ödemin artmasını elde edecektir. Rejim esnasında kafein içeren içeceklerin alınması, alkol kullanılması idrar oluşumunu arttıracağından, vücutta sıvı oranında azalmaya niçin olur. Bu sebeple bu tür içecekler azca oranda tüketilmelidir. Bunlar bununla beraber vücuda gıda katkısı yapmadığından, tüketiminin kısıtlanmasında bir zarar olmayacaktır.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.