• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evlerde Yetiştirilebilen Çiçekler

Evde hangi çiçekler yetişir,mis kokulu çiçekleri balkonunuzda ya da salonunuzda kendiniz yetiştirebilirsiniz...

  • 1 Star
    Loading...

Evde hangi çiçekler yetişir,mis kokulu çiçekleri balkonunuzda ya da salonunuzda kendiniz yetiştirebilirsiniz… İşte evinizde sizi şehrin telaşından uzaklaştıracak ve yaşam alanlarınızı canlandıracak birbirinden güzel çiçekler. Bu baharda birini ya da birkaçını evinizde yaşatmaya başlamaya ne dersiniz?

Güneş güler yüzünü nihayet göstermeye başladı ve baharın saçmış olduğu enerji ile yalnızca tabiat değil, ikimiz de kendimizi oldukca daha pozitif ve neşeli hissediyoruz değil mi? Bu mevsim tabiat ananın yenilendiği, adeta her canlının tekrardan doğduğu mevsim olduğundan, ağaçlar en canlı hallerinde salınıyor, kuşlar en coşkulu sesleriyle ötüyor ve doğal ki çiçekler en mis kokularıyla ve en can alıcı renkleriyle tüm canlıları kendilerine fanatik bırakıyorlar.

Doğal kent merkezlerinde yaşayanlar baharın bu yenileyici enerjisinin keyfini tam olarak çıkaramamaktan şikayetçi olabilirler; ne de olsa çoğumuz şehrin yoğun beton yapılaşmasının içinde oldukça azca ağaç ve çiçek görebiliyor ve görebildiklerimiz de yoğun iş telaşının içinde kaynıyor çoğu zaman. Sadece ihmal etmeyin ki baharı evinize taşımanın daima bir yolu vardır! İşte evinizde sizi şehrin telaşından uzaklaştıracak ve yaşam alanlarınızı canlandıracak birbirinden güzel çiçekler.

Menekşe Çiçeği

Türkiye’de evde çiçek yetiştirmek denilince akla ilk gelen çiçeklerden biri doğal ki menekşeler oluyor bu sebeple ülkemizin iklim ve ev koşullarına en dayanıklı ve bakımı en kolay bitkilerden biri menekşeler. Toprağının rutubet dengesini iyi sakınan geniş ağızlı, yayvan saksılarda, aydınlık fakat güneşi direkt ve dik açıyla almayan bir yerde menekşe yetiştirmek oldukça kolay.

Fulya Çiçeği

Büyüleyici kokusuyla insanı adeta kendinden geçirebilen zarif bir kır çiçeği olan fulyalar kırılgan görünümlerinin aksine karda bile açabilen, soğuk havalara dayanıklı bir bitkidir aslına bakarsak. Haliyle bakımı da kolay olan bu dayanıklı çiçeklerin dayanamadıklar tek şeyin sıcak bulunduğunu ve devamlı serin yerde tutulmaları icap ettiğini bilmeniz yeter! Havadar ve serin balkonlar fulyalar için ideal olacaktır.

Nergis Çiçeği

Nergis çiçekleri fulya ile aynı aileden geliyorlar ve bu yüzden de pek oldukca açıdan oldukça benzeşiyorlar. Sıcağı pek sevmeyen nergisler kışın ilk günlerinde çiçeklerini açıyor; bunun için de evinizi saran kış depresyonuyla savaşım etmek için mükemmel bir düşünce olabilir!

Begonya Çiçeği

Renkleriyle kendine fanatik bırakan begonyalar birazcık nazlı; eğer evinizde begonya yetiştirecekseniz direkt gün ışığına maruz bırakmamalısınız. Gelgelelim begonyanızın bulunmuş olduğu atmosfer de asla loş ya da karanlık da olmamalı. Ek olarak rüzgar ve soğuktan da korunmaları gerekiyor.

Orkide Çiçeği

Zarafet ve etkileyicilik denilince çiçeklerden ilk orkideler gelir akla. Doğal orkidelerin bakımı da pek kolay değil; bunun en mühim sebeplerinden biri de orkidelerin bayağı topraklarda yetişmemeleri. Orkidelerin belirli karışımlarla üretilen geçirgen ve özel toprakları oluyor; eğer orkide yetiştirmeye karar verirseniz bu toprak karışımını özenle hazırlamanız ya da hazır karışımları satın almanız koşul. Orkidelere verilecek su da, toprakları benzer biçimde özel olmalı. Oksijen açısından varlıklı, bayat olmayan, kaliteli bir su ile sulanması ihtiyaç duyulan orkidelerin sularının sıcaklığı da oda sıcaklığında olmalı. Orkidenin evinizde konumlanacağı yer de hem aydınlık hem de serin bir yer olmalı.

Gül Çiçeği

Bahçeli evlerde en sık gördüğümüz çiçekler gül oluyor elbet, oysa bakımları ve uyum kabiliyetleri bir fazlaca yüksek olan gülleri iç mekanlarda da yetiştirebilirsiniz. Haftada iki kez sulanması ihtiyaç duyulan iç mekan güllerinin toprağının yazın 15 günde bir, kışın ise ayda bir sıvı gübre ile desteklenmesi gerekiyor.

Mustafa Kemal Atatürk çiçeği

Çarpıcı kırmızı rengiyle dikkat çeken ve adını Türkiye’de yetiştirilmesine önayak olan Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ten alan Mustafa Kemal Atatürk çiçeğinin bakımı da birazcık itina istiyor. Yazları kucak kucak sulanması ihtiyaç duyulan çiçeklerin yaprakları da sıcak havalarda püskürtme yöntemiyle serinletilmeli. Aydınlık fakat yarı gölge bir yerde konumlanması ihtiyaç duyulan nebat, çiçeklenmeye başladığı Eylül ayından itibarense yapraklarının kızarması için günde 14 saat kesintisiz karanlığa maruz kalmak zorunda. Bunun için de bu zamanda akşam saatlerinde karanlık bir dolaba kaldırılması öneriliyor.

Sümbül Çiçeği

Güzel kokularının tüm evi sardığı ve senenin büyük bir kısmında çiçekli kalan sümbüller soğuğu ve rüzgarı asla sevmiyorlar. Direkt güneş de istemeyen sümbüller aydınlık odalar için ideal bir çiçek yetiştirme seçeneği.

Sardunya Çiçeği

Ülkemizdeki popüler çiçeklerden kabul edilen sardunyalar 2-3 haftada bir gübre desteğiyle kuru ve sıcak yerlerde yetiştirilmek için ideal ve bakımı kolay bir yaz çiçeği.

Onbir ay çiçeği

Ası üstünde, bu mükemmel salon çiçekleri senenin on bir ayı çiçek açabiliyorlar! Sıcak havayı sevmeyen ve esinti isteyen bu çiçekler aslına bakarsak daha oldukca pencere kenarları ve balkonlar için ideal bir seçim olacaktır.