• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Düzenli Yulaf Tüketiminin Vücuda Faydaları

Gelin şimdi, düzenli yulaf tüketiminin vücuda faydaları nelermiş, birlikte göz atalım.

  • 1 Star
    Loading...

Kahvaltı günümüz içerisindeki en önemli öğündür. Bunun sebebi, bu öğünün metabolizmanın çalışmasını sağlaması ve gün içinde vücuttaki faydalı değişimlere sebep olmasıdır. İşte bu önemli öğünde, yulaf tüketimi çok önemlidir.

Yulafın Faydaları Nelerdir?

Gelin şimdi, düzenli yulaf tüketiminin vücuda faydaları nelermiş, birlikte göz atalım.

Öncelikli faydası cildinizde harikalar yaratmasıdır. Cildiniz düzenli yulaf tüketimi sayesinde, sağlığına kavuşur, nemini muhafaza eder ve ışıldar. Bunun yanı sıra, egzama ve tahriş benzeri cilt rahatsızlıkları için tedavi niteliğinde bir besin maddesidir. Besin içeriğinde birçok vitamin ve çeşitli elementler bulunmaktadır. Örneğin çinko, cildi temizleyerek, zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Gözenekleri etkili şekilde daraltması sayesinde, gençleştirme özelliğine sahiptir. Demir ise cildin hücrelerinde bulunan nemin beslenmesi ve doyumu bakımından önemli bir etkendir. Manganez, iltihap ve şişlik gibi sorunların çözülmesine yardımcıdır. Ayrıca çürük, yanık gibi durumlarda hızlı iyileşmeyi sağlar. Yine yulaf içinde bulunan magnezyum, kan dolaşımını normale çevirerek, cilt hücrelerindeki yenilenmesine olanak tanır.

Düzenli yulaf tüketiminin vücuda faydaları başlığımızda, en önemli ikinci maddemiz, kaslarınız için gerekli olan protein miktarının artmasına etki etmesidir. Sekiz yemek kaşığı veya porsiyonla yulaf ezmesi, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu protein miktarının %15’ini karşılamaktadır. Ayrıca bu sayede, E vitamini, kas liflerinizin yenilenmesini sağlayan glutamin ve antioksidanlarda alabilirsiniz.

Antioksidan bakımından çok geçerli bir besin maddesi olan yulaf, şişlik, kan basıncı ve kaşıntıya birebirdir. Bu antioksidan maddelerinden biride avenanthramidedir. Bahsi geçen maddelerin etkisi, C vitaminleriyle birlikte tüketildiği zaman artmaktadır. Bu sebeple yulaf yanında portakal suyu harika bir tercihtir.

Karbonhidrat bakımından zengin olan yulaf, enerji deposu olmasının yanında, tok tutma özelliğine de sahiptir.

Düzenli olarak tüketildiği takdirde, metabolizma sürekli aktif hale geleceği için bu süreçte zayıflamanıza katkı sağlayacaktır. Kahvaltıda tüketilen yulaf, gün içerisinde fazla kilo almanızı önlemeye yardımcıdır. İçeriğinde bulunan karbonhidratlar, damak tadınızı dengeye sokacağı için, anksiyetenin azalmasında ve kan şekerinizin dengelenmesinde rol oynayacaktır. Metabolizmanız hızlanacağı için, yağ ve zararlı maddelerin tutunması önlenir. Aşırı yemek yeme ihtiyacınız ise körelir.

Yulafta bulunan beta-glukan lifi, vücudun kolesterol miktarını düşürecektir. Çözünebilir lifler sayesinde, kanda bulunan kötü kolesterol düşer, damarlardaki duvarlarda bulunan yağ kalıntıları temizlenmiş olur.

Düzenli yulaf tüketiminin vücuda faydaları nelerdir baktığımızda, kalp ve damar hastalıklarının riskini aza indirdiğini de görmekteyiz.

Bunun yanı sıra, yulafın düzenli tüketilmesi, sindirim sisteminizin de çok iyi bir dostudur.

ETİKETLER