• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğum Sonrası Akne Güvenle Nasıl Tedavi Edilir

Hamilelikten sonra (anlaşılır şekilde) uğraşacak çok şeyiniz olacak.

  • 1 Star
    Loading...

Akne Güvenle Nasıl Tedavi Edilir;Hamilelikten sonra (anlaşılır şekilde) uğraşacak çok şeyiniz olacak. Ve bu sadece doğum sonrası dönemde gençlik yıllarınızda çok geride bıraktığınızı düşündüğünüz bir şeyle uğraşırken daha sinir bozucu hale geldi: sivilce .

Bu rahatsız edici çarpmaların yüzünüzün her tarafında olması sinir bozucu ve kafa karıştırıcı olabilir. Hamilelikten önceki sivilcelerden farklı mı? Eski ürünleriniz işe yarayacak mı? Emziriyorsan, güvende olacaklar mı?

İşte uzmanların doğum sonrası sivilce hakkında bilmenizi istediği, tedavi etmenin güvenli yollarını.

Gebeliğe bağlı sivilcenin sebebi nedir?

Akneye neden olmak dahil, hamileliğin cildinizi değiştirebileceği bir sır değil. Ama bu neden oluyor? Kısa cevap: hormonlar.

Uzun cevap: Hamile kaldığınızda vücudunuz uterusu düzleştirmeye ve yumurtaya hazırlanmaya yardımcı olan hormon olan progesteron dalgalanmasını serbest bırakır. “ İlk üç aylık dönemde progesteronun hızlı artışı tipik olarak hamilelikte sivilceye neden oluyor” dedi . Stanford Üniversitesi’nde klinik dermatoloji profesörü olan Meghan Dickman SELF’e.
Progesterondaki bu çarpma vücudunuzun gözenekleri tıkayan bir yağ olan sebum üretimini artırmasına neden olur . Bu da gözeneklerinizin ve saç köklerinizin dökülmek yerine yağ, bakteri ve ölü cilt hücrelerinin tıkanması olasılığını artırır. Bu seni yüzünde şişliklerle bırakır.

Ve Dr. Dickman, progesteronun üçüncü trimesterde zirveye ulaştığını , bu yüzden ilk trimesterde ilk artıştan sonra, daha da fazla yağlılık ve akne görebileceğinizi açıklıyor .
Sivilceyi bir genç olarak tecrübe ettiyseniz veya hamilelikten önce sıkça tedavi ettiyseniz, doğal olarak daha fazla sebum üreten biri olmanız olasıdır, bu da hamilelik sırasında ve sonrasında sivilceyle ilgilenme olasılığınızı arttırır. Hormonla ilişkili sağlık durumlarının ( polikistik over sendromu gibi ) olması da riskinizi artırır.

Doğum yaptıktan sonra, progesteron ve östrojen seviyeleriniz, klasik hormon dalgalanmaları sayesinde tekrar adet görmeye başlarsınız. Bu nedenle, emzirip emmemeniz doğum sonrası sivilce için şansınızı da etkileyebilir. USC’de klinik dermatoloji ve oturma programı direktörü yardımcı doçenti Ashley Crew , “ Kadınlar laktat olduklarında normalde hala adet görmezler ” diyor . Ancak, dönemleri geri dönmeye başladığında sivilceyi tekrar görebileceklerini söylüyor.

Hamilelikten sonra, hormonlarınızın yerleşmesi altı ila sekiz hafta kadar sürebilir. “Çoğu hormonal aknenin üçüncü trimesterin sonunda ve hamilelikten birkaç hafta sonra temizlendiğini söyleyebilirim” diyor Dr. Dickman. Akneniz bunun ötesinde devam ediyorsa, hormonla ilgili bir sorun ya da hamileliğe atfedilemeyecek başka bir akne sebebiniz olabilir. Ayrıca, elbette stres, her an kopuşlara katkıda bulunabilir .

Nasıl güvenle tedavi edebilirsiniz?

Emzirmiyorsanız, sadece cildinizin ne yapabileceği konusunda endişelenmeniz gerekir. Bir dermatolog, neler olup bittiğini anlamaya yardımcı olabilir ve tedavi seçenekleriniz konusunda size rehberlik edebilir – özellikle eğer bu sizin için yeni bir sorunsa veya sivilceniz hamilelikten önce uğradıklarınızdan daha şiddetli veya farklıysa. Ama deney yapmak için biraz daha odanız var.

Ancak bazı akne ürünlerinin anne sütünüze girmesi ve bebeğinizi riske sokması konusunda endişeler bulunduğundan, emziriyorsanız önerilmemektedir. Bununla birlikte, bu tedavilerin çoğunun emziren kişilerde yoğun olarak çalışılmadığını bilmek önemlidir, bu nedenle alabileceğiniz tavsiyeler bildiklerimize, bilmediklerimize ve ciddiyetine dikkatlice ağırlık verilmesine dayanmaktadır. uğraştığınız belirtiler. Bu nedenle, yeni bir akne ürününü denemeden önce kişisel durumunuza aşina olan dermatolog, doktor veya çocuk doktorunuzla konuşmak her zaman iyi bir fikirdir.

Örneğin, tretinoin ve izotretinoin gibi retinoidler hamilelik sırasında hayırlıdır, çünkü doğum kusurları ile bağlantılıdırlar. Bununla birlikte, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine göre tretinoin topikal bir uygulama ile “emzirilen bebek için düşük bir risk olarak kabul edilir” . Ancak emzirme döneminde bu ilaçların kullanımı hakkında çok az şey biliniyor olduğundan, dermatoloğunuz ilk önce daha hafif seçenekler önerecektir.

Dr. Dickman ayrıca benzoil peroksitten (birçok akne ürününde bulunan etken madde) uzak durmayı da tercih eder. Daha önce SELF’in açıkladığı gibi , benzoil peroksit genellikle hamilelik sırasında güvenli olarak kabul edilir, çünkü deriden çok az emilir. Dickman, çoğu tezgahta satılan ürünlerde bulunan benzoil peroksit miktarının “genellikle oldukça düşük” olduğunu söylüyor. Ancak yapabiliyorsanız, dermatoloğunuz emzirirken bunu kullanmaktan kaçınmanızı önerebilir.

Azelaik asit , salisilik asit, glikolik asit veya kükürt içeren tezgah üstü topikal ürünler genellikle daha yumuşak, ancak etkili seçeneklerdir. Mesela, Dr. Crew CeraVe Renewing SA Cleanser , 14 $ ‘ı tavsiye ediyor . Ve Dickman, hamilelik sırasında ve emzirme sırasında güvenli olan birkaç ürüne sahip olan Belli markasını kontrol etmeyi öneriyor .

Reçete seçenekleri söz konusu olduğunda, bazı antibiyotiklerin diğerlerinden daha güvenli olduğu bilinmektedir. Örneğin topikal klindamisin , akneye katkıda bulunan bakterileri güvenle yönetmenize yardımcı olabilir. Ancak eritromisin ve tetrasiklin gibi diğer tipler önerilmeyebilir veya sadece daha ciddi vakalar veya kısa süreli kullanım için rezerve edilebilir.
Genel olarak, emzirme döneminde herhangi bir yeni akne ürününü denemeden önce, her vaka farklı olabileceğinden, derminize danışmalısınız.

ETİKETLER