• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğum Kilolarından Nasıl Kurtulurum?

Doğum kilolarından nasıl kurtulurum? Emzirmek kilo verdirir mi? Hamilelikte alınan aşırı kilolar hem hareketleri kısıtlıyor hem de doğum sonrası için problem yaratabiliyor.

  • 1 Star
    Loading...

Doğum kilolarından nasıl kurtulurum? Emzirmek kilo verdirir mi?

Hamilelikte alınan aşırı kilolar hem hareketleri kısıtlıyor hem de doğum sonrası için problem yaratabiliyor. Yeni doğum meydana getiren anneler ‘Doğum kilolarından nasıl kurtulurum? ‘ sorusuna cevap arıyor. Diyetisyen Elvan Odabaşı, doğumda alınan kiloların verilmesi ve emzirmenin zayıflama üstündeki etkisine yönelik açıklamalarda bulunmuş oldu.

Doğum yapmış bir annenin en iyi diyet partneri bebeğidir. Doğum sonrası anne, oturmuş olduğu yerden bir tek bebeğini emzirerek günde ortalama 600-800 kalori harcar. Neredeyse 2-3 saat güçlü spor yaparken harcanan enerjiye eş kıymet! Bu kalorinin 500 kalorisi annenin beslenmesine eklenmiş olur. Kalan 250 kalori de annenin depo yağlarından karşılanır.

Yeter ki anne bir an ilkin kilo vermek uğruna, yanlış diyet uygulamalarına yönelmesin. Günümüz çağı ne yazık ki hatalı popüler diyetlerin çağı haline geldi. Yüksek protein, düşük karbonhidrat, şok rejimler annenin kilo kaybetmesinden ilkin, mucize gıda olan anne sütüne zarar verir.

Hamilelikte alınan kiloları kaybetmenin en etkili yolu, anne çocuk diyetisyeni kontrolünde yüksek kalorili, süt artıran beslenme programı uygulanmasıdır.

Medyadan çoğunlukla duyuyoruz. Meşhur anneler doğumdan oldukça kısa bir süre sonrasında eski fit görünümlerine kavuşuyorlar. Nasıl başarıyorlar bu kadar kısa sürede o kiloları vermeyi?

Elvan Odabaşı: Aslen doğumdan sonraki süreçte emzirerek ve sıhhatli beslenerek eski formunuza hatta eski formunuzdan oldukça daha iyi bir görünüme ulaşmanız oldukça kolay. Bebeklerimiz annelerine oturdukları yerde annelerini emerken gün içinde 600-800 kal civarında enerji harcatıyor. Bu enerji harcanması averaj 2 saatlik tempolu yürüyüşün harcattığı kaloriye neredeyse eşit. Anne bilgili ve kafi beslendiğinde ve bebeğini ilk 6 ay bir tek emzirerek beslediğinde hamilelik kilolarından naturel olarak kurtulabiliyor.

Meşhur annelerin bir çok mesleki olarak gövde imajlarına daha oldukça dikkat etmeleri gerektiği için bu süreçte hem daha dikkatli ve programlı olabiliyorlar hem de uzman desteği alma mevzusunda daha özenliler. Hatta hamilelik döneminde de daha kontrollü kilo aldıkları için daha kısa sürede eski kilolarına dönebiliyorlar. Hamilelik süresince 13-15 kilogram alan bir anne doğum ile beraber averaj 7-8 kiloyu naturel olarak kaybediyor.

Kalan kiloları ise ayda 2-3 kilogram kaybedecek şekilde planladığında hem sütünü sıhhatli ve verimli salgılayabiliyor hem de 2-3 ay içinde eski gövde ağırlığına ulaşabiliyor. Yalnız bilhassa karın çevresindeki yağlanmayı eski formuna getirmek doğumdan 2,5-3 ay sonrasında gerçekleşebiliyor. Bunun sebebi ise karın çevresindeki yağlanmanın prolaktin hormonunun salınımı için mühim olması.

ilgili içerik Zayıflamak İçin

Öteki taraftan meşhur annelerin bir kısmı ise ne yazık ki emziklilik dönemine uygun olmayan hatalı popüler diyet yöntemlerini de tercih edebiliyorlar. Gluten free, alkali, vegan, ketojenik vb. diyet alternatiflerinin bilhassa bu süreçte asla tercih edilmemesi icap ettiğini belirtmekte yarar var. Düşük kalorili diyet alternatiflerinden de bu süreçte uzak kalınmalı, 1 saati aşan ağır egzersiz programlarından da kaçınılmalı. Annelerin haftalık kaybettikleri kilonun sahip oldukları kilonun %1’ini geçmemesine itina göstermeleri gerekir. Bu süreçte bilhassa ödem atıcı, metabolizma hızlandırıcı, yağ yakıcı ve iştah kontrolüne destek olacak ilaç, çay, besin takviyesi kullanılmamalıdır.

Emziklilik periyodu, bir kadının yüksek kaloride dengeli ve çeşitli beslenerek kilolarını yavaş yavaş kaybetmesi ihtiyaç duyulan bir dönemdir. Annelerimizin ilk 6 ay bebeğimizin tek gıda kaynağının kendilerinin bulunduğunu unutmaması gerekir. Bu süreçte süt salgılanmasını negatif etkileyecek hiçbir diyet yada egzersiz yöntemi tercih edilmemelidir. Doya doya emzirip doya doya zayıflamak amaç olmalıdır.