• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Diyet Yemekleri

Diyetleri zorlaştırabilen ve can sıkan hale getiren etkenlerin başlangıcında gıda çeşitliliğinin yetersiz olması ve beslenme planında yer edinen besinlerin hem görsel açıdan hem de lezzet açısından tatminkar olmaması gelir.

  • 1 Star
    Loading...

Her kadın zayıflamak ve ideal kiloya erişmek ister. Buda ancak  sağlıklı Diyet Yemekleri ile olabiliyor.  Diyetleri zorlaştırabilen ve can sıkan hale getiren etkenlerin başlangıcında gıda çeşitliliğinin az olması ve beslenme planında yer alan besinlerin hem görsel açıdan hem de lezzet açısından tatminkar olmaması gelir. Bu aşamada diyetin değişik ve yaratıcı yiyecek tarifleri ile zenginleştirilmesi, diyet programının uygulanmasını kolaylaştırırken bununla beraber bu sürecin oldukca daha keyifli bir hale getirilmesine destek sağlar. Zayıflama amacıyla diyet programı tatbik eden bireylerde zayıflamanın yolunun tatsız ve lezzetsiz yemekler yemekten geçmiş olduğu algısı yaygındır. Aslına bakarsak bu, oldukça yanlış bir fikir. Sıhhatli beslenme planlarında diyet, tüm gıda gruplarını kafi bir halde içermelidir. Doğru şekilde hazırlanan diyet yiyecekleri, muhteşem lezzetleri yüksek kalorilere gerek kalmadan size sunabilir.

Yoncanın Her Yaprağından Bir Besin

Sağlıklı bir şekilde beslenmenin temelinde, tüm gıda gruplarından olması ihtiyaç duyulan seviyede tüketilmesi yer alır. Bu yüzden bilhassa ana öğünlerinizde tabağınızı dört yapraklı besin yoncasının her bir yaprağını oluşturan et grubu, süt grubu, tahıl grubu ve sebze-meyve grubundan bir besinin yer alacağı şekilde hazırlamalısınız. Diyet yemeklerinde en oldukca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalardan bir tanesi doğru pişirme yönteminin seçilmesidir. Bilhassa kızartma, kavurma şeklinde hem sağlıksız ve yüksek yağ kullanımı gerektiren yöntemlerden uzak durun. Bunun yerine porsiyon başına bir tatlı kaşığı yağ kullanımının kafi olacağı haşlama, ızgara, fırın ve buğulama şeklinde sıhhatli pişirme yöntemlerini tercih etmeniz yerinde olacaktır. İşte size rejimleri kolaylaştıracak ve bununla beraber tadı damağınızda duracak diyet yiyecek tarifleri :

ilgili içerik Diyet Çeşitleri

Diyet Dostu Kabaklı Nohut Yemeği

1 parça tavuk bonfile

1 orta boy sakız kabağı

2 orta boy domates yada 2 yiyecek kaşığı domates salçası

1 orta boy kuru soğan

2 yiyecek kaşığı sıvıyağ

Su

İsteğe nazaran baharat çeşitleri

Nohutları bir gece evvel oda sıcaklığında suya koyarak 24 saat su içinde beklemeye alın. Halk içinde nohutun daha iyi kabarması için ıslatma suyuna karbonat eklenmesi şeklinde yöntemler yaygın olsa da bu uygulamalar gıda kıymetini azalttığı için kesinlikle tercih edilmemelidir. Ertesi gün suyun içinden alınarak süzülen nohutlar temiz su içine koyularak haşlanır. Minik minik kesilen soğan ve tavuk parçaları sıvıyağ içinde kısa bir süre çevrilir. Soğanın ve tavuğun yeterince kavrulması her ne kadar yemeğe lezzet katsa da gıda kıymeti ve sıhhat açısından negatif etkilere sebep olduğundan dolayı yalnızca diriliği gidecek kadar çevrilir. Ondan sonra kabukları soyularak küp küp doğranmış kabak ve domates eklenmiş olur. Birkaç dakika pişirildikten sonrasında üstüne sıcak su ilave edilerek kabaklar pişene kadar bekletilir. Son olarak nohut, tuz ve baharatlar ilave edilerek 5-10 dakika kısık ateşte dinlenmeye bırakılır.

Düşük Kalorili Patlıcan Pizzası

1 büyük boy patlıcan

1 büyük boy domates

1 tane yeşil biber

2 kibrit kutusu azca yağlı kaşar peyniri

1 diş sarımsak

İsteğe nazaran baharat çeşitleri

1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı

Patlıcanlar parmak genişliğinde ve tekerlek şeklinde kesilerek yuvarlak dilimler haline getirilir. Domates rendelenerek püre haline getirilir. İçerisinde rendeden geçirilmiş sarımsak, zeytinyağı ve baharatlar eklendikten sonra karıştırılır. Hazırlanan bu karışım patlıcan dilimlerinin üstüne paylaştırılır. Yeşil biber ince ince kıyılarak sosun üstüne eklenmiş olur ve hazırlanan patlıcan pizzaları evvel ısıtılmış 200 derecelik fırına atılır. Bu şekilde 10 dakika pişen patlıcan pizzaları fırından alınarak üstlerine ince olarak rendeden geçirilmiş azca yağlı kaşar peyniri serpilir ve 10 dakika daha pişirilir.

Kinoalı Diyet Salatası

Yarım çay bardağı kinoa

Yarım çay bardağı haşlanmış mısır

1 orta boy domates

Roka, marul ve yeşil soğan soğan

2 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

1 tatlı kaşığı sirke

1/2 limonun suyu

İsteğe nazaran baharat çeşitleri

Kinoalar yıkandıktan sonrasında ortalama iki çay bardağı su içinde 8-10 dakika süresince haşlanır. Piştikten sonrasında soğuk su ile şoklanarak süzülüp bir kenara ayırılır. Domates, roka ve taze soğanlar salataya uygun şekilde doğranır. Üstüne haşlanmış mısır eklenmiş olur. Kinoalar, sirke, limon ve baharatlar da eklendikten sonra tüm malzemeler karıştırılır.

Protein içeriğini çoğaltmak için aynı salatanın içine haşlanmış yumurta yada peynir şeklinde protein kaynaklı gıdaları ilave ederek dengeli bir öğün elde edebilirsiniz. Yukarıda belirtilen birkaç yiyecek tarifinde olduğu şeklinde değişik gıda gruplarında yer edinen besleyici gıda öğelerini bir araya getirerek uygun pişirme şekilleri yardımıyla hem sıhhatli hem de leziz yemekler elde edebilirsiniz. Gün içinde bu şeklinde gıdaları içeren 3 ana öğünün yanı sıra 2 yada 3 ara öğünün de zamanında yapılmasına dikkat ederek metabolizmanızı canlı tutabilir, acıkma hissini minimuma indirebilirsiniz. Ek olarak sıhhatli bir halde kilo verebilmek için ne olursa olsun sıhhat kontrollerinizi tertipli olarak yaptırmalı, diyetisyen önerileri çerçevesinde bireysel gereksinimlerinize en uygun beslenme programı çerçevesinde rejiminizi uygulamaya itina göstermelisiniz.