• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dış Gebelik Nedir, Nasıl Belli Olur?

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içi dışında bir yere yerleşmesidir. Peki dış gebelik belirtileri nelerdir? Dış gebelik nasıl anlaşılır? Dış gebelik nasıl tedavi edilir? Dış gebeliği önlemenin yolları nelerdir? İşte dış gebelik hakkında merak edilenler...

  • 1 Star
    Loading...

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içi haricinde bir yere yerleşmesidir. Peki dış gebelik belirtileri nedir? Dış gebelik nasıl anlaşılır? Dış gebelik nasıl tedavi edilir? Dış gebeliği önlemenin yolları nedir? İşte dış gebelik hakkında merak edilenler…

Dış gebelik (ektopik gebelik), döllenmiş yumurtanın rahim içi haricinde bir yere yerleşmesine dış gebelik adı veriliyor. Peki, dış gebeliğin emareleri nedir? Dış gebeliğin sebepleri nedir? Adet gecikmesi, dış gebelik emaresi mi? İşte dış gebelik hakkında merak ettiğiniz her şey…

DIŞ GEBELİK BELİRTİLERİ

Dış gebeliğin Türkiye’de görülme sıklığı yüzde 1-2 arasındadır. Adet gecikmesi, gebelik testlerinin pozitif olması, bulantı, kusma şeklinde hamilelik emareleri dış gebelikte de görülür. Sadece çoğu zaman tüplere yerleşen gebelik büyümeye adım atar ve belli bir süre sonrasında kanamaya sebep olur. Bu durum oldukça önemlidir. Eğer tedavi edilmezse iç kanama yaşanabilir ve maalesef kanama sonucu hasta yaşamını yitirebilir. Bu şekilde bir durumda zaman kaybetmeden doktora gidilmesi hayati ehemmiyet taşır.

DIŞ GEBELİK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Doğum denetim ilacı kullanan bir kadının hamile kalmış olduğu takdirde dış gebelik yaşama ihtimalinin hap kullanmayan bir kadına nazaran daha çok bulunduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Spiral (RIA) kullanan kişilerin dış gebelik yaşama ihtimalinin daha çok bulunduğunu söylemiş oldu. Ek olarak Doç. Dr. Cenksoy, sigara içen hanımlarda da dış gebelik görülme oranının fazla bulunduğunu kaydetti.

ADET GECİKMESİ DIŞ GEBELİĞE İŞARET OLABİLİR!

Dış gebelik yaşayan kişilerin genel anlamda hastaneye adet gecikmesi şikayetiyle başvurduğunu kaydeden ile başvurduğunu söyleyen Doktor, hastaların karın ağrısı ve vajinal kanama şikayetleri ile de başvurduğunu belirtti. Ek olarak bu şikayetler ile başvuran hastalara vakit kaybetmeden ultrason yapılması, hastadan gebelik hormonu testi istenmesi ve dış gebelik dokusu tüpünün patlatılıp karın içindeki kanamaya neden olup olmadığının değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

DIŞ GEBELİĞİN RİSKLERİ NELERDİR?

Kadın ölümlerinin bir kısmı dış gebelik kaynaklıdır. Hamileliklerin genelinde oluşan anne ölümlerinin yüzde 9 ila 13’ünü oluşturur. Dış gebelik kaynaklı ölümler gelişmiş ülkelerde ortalama binde 3’tür. Gelişmekte olan ülkelerde ise bu oran tam tersi şekilde artar. Dış gebelik, yeniden dış gebelik oluşma riskini artırmakta, ve kanalların kapanması yüzünden kısırlığa neden olabilmektedir, hatta rahim boynundaki dış gebeliklerde tedavi öncesi rahmin alınmasına bile yol açabilir.

DIŞ GEBELİK NASIL SONLANDIRILIR?

Doktorlar genelde gebeliğin nerede olduğuna bakılması icap ettiğini söyleyerek, tedavinin dış gebelik kesesinin ebatlarına bakılarak B-hCG seviyesine nazaran planlanması icap ettiğini belirtti. Tedavide ilk seçeneğin devamlı medikal olması icap ettiğini açıklayan doktorlar, medikal tedavinin etkin olup olmadığını idrak etmek için belirli aralıklarla kandaki B-hCG düzeyinin ölçülmesi icap ettiğini kaydetti.

Medikal tedavi başarısız olduğu vakit cerrahi tedavinin düşünülmesi gerektiğine dikkat çeken doktorlar, bunların haricinde gebelik kesesinin patlamış ve hastanın durumunun stabil olmadığı durumlarda ise hastaya bekletilmeden cerrahi işlem uygulanması gerektiğini söylemiş oldu.

Dış gebelik bazı durumlarda da kendinden düşük ile sonuçlanabilir. Doktorlar, bu durumda müdahalenin gerekmediğini belirterek, sözlerini şöyleki sürdürdü: “Sadece hastanın hastanede gözlem altında tutulması gerekir. Düşük karın içine yada vajinal kanama ile dışarıya doğru olabilir. Her iki durumda kan sayımı takip edeni düzgüsel ise gözlem gerektirir. Dış gebelik sebebiyle cerrahi uygulanacaksa ya tüp çıkarılır, sağılır ya da tüp ağızlaştırılır. Tüp çıkarılırsa bir sonraki gebelik öteki tüp sağlam ise organik yollardan olabilir.”

DIŞ GEBELİĞİ ÖNLEMENİN YOLLARI

Adet gecikmesi olan her kadının ne olursa olsun bir kadın doğum uzmanına başvurması icap ettiğini kaydeden doktor, ultrasonla gebelik kesesinin rahim içinde olduğuna güvenli olunması icap ettiğini beyan etti.  “Dış gebeliğin görülme olasılığını azaltmak için genital yol enfeksiyonlarının oranını düşürmek ve ertesi gün hapları şeklinde yüksek doz progesteron içeren ilaçlardan uzak durmak gerekir. Sadece bu koşullar mevcut olmasa bile dış gebelik ortaya çıkabilir.”