• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuklarda Dengeli Beslenme

Çekirdek ailemizin gözbebeği olan çocuklarımızın sağlığı, en az kendi sağlımız kadar dikkat edilmesi gereken bir husustur

  • 1 Star
    Loading...

Çekirdek ailemizin gözbebeği olan çocuklarımızın sağlığı, en az kendi sağlımız kadar dikkat edilmesi gereken bir husustur. Zira çocuğun gelişimi, hamilelik ve bebeklik süresinden başlayarak, kendi kararlarını alma yetisine sahip olana dek, bizim gözetimimizde devam etmektedir. Dolayısıyla, çocuğumuzun beslenme düzenini ne şekilde oturtturduğumuz bizim ellerimizdedir.

Çocuklarda Dengeli Beslenme

Cornell Üniversitesi Gıda ve Marka Laboratuvarı’nın yaptığı araştırmalar sonucunda, çocuklarda dengeli beslenme sağlanmasının şu maddelerle mümkün olduğu saptanmıştır.

1-Çocuklarınıza kullanacağınız tabak, bardak ve kâse boylarını ideal ölçülerde seçmelisiniz. Bu maddeye dikkat etmezseniz, çocuğunuzun yaşına uygun şekilde beslenmesine engel olmuş olabilirsiniz.

2-Sağlıksız besinlerin göz önünde bulundurulmamasına özen gösterin. Cips, çikolata tarzı atıştırmalıkların, çocuğun rahat alabileceği yerlerde olması, onları daha sık yemesine neden olacaktır.

3-Çocuklarınızı yemeğin hazırlanış sürecine dâhil etmelisiniz. Bu şekilde, onun yemeği daha iştahlı ve hevesle yemesini sağlayabilirsiniz. Alışveriş, sofra kurma ve pişirme aşamaları bu sürece dâhil olan aşamalardır.

4-Çocuklara ara öğünlerde, sağlıklı atıştırmalıklar ayarlayın. Onların cips tarzı sağlıksız gıdalara yönlenmelerine engel olmalı, bunun yerine onlara özenle hazırlanmış bir tabak meyve sunmalısınız.

5-Çocuklarınızın sevebilmesi için, yiyeceklere ilgilerini çekecek isimler verin. Bu yöntemi, özellikle sevmediği yemeklerin öğünlerde olduğu zamanlar kullanabilirsiniz.

6-Daha rahat yemeleri açısından, meyvelerini dilimleyerek servis edin. Süslü dilimler şeklinde sunacağınız meyve tabakları, çocuğunuzun iştahını kabartacaktır.

7-Yiyeceklerin sunumuna özen göstererek, renkli tabaklar hazırlayın. Yiyecekleri ve sunumu renklendirerek, onların sofraya olan dikkatlerini yoğunlaştırabilirsiniz.

8-Çocuğunuzun yediği öğün miktarına dikkat edin. Sizin onlara kazandırdığınız yemek kültürünü, ilerleyen yaşlarında devam edeceklerini unutmayınız.

9-Sağlıklı yiyecekleri renkli tabaklarla zenginleştirin. Görselliği ön plana çıkararak, onlara sağlıklı yiyecekleri sevdirmenin yollarını arayın.

10-Okulların kantinlerinde satılan ürünler üzerinde düzenleme yapın. Vakitlerinin çoğunluğunu geçirdikleri okulun kantininde, çocuğunuzun nasıl beslendiği konusuna hâkim olun.

Çocuklar İçin Beslenme Önerileri

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.