• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Boşanma Sonucu Çocuklar Nasıl Etkilenir?

Boşanma, sadece iki bireyin nikâh akdini sonlandırması değil, yepyeni bir hayata adım atılması

  • 1 Star
    Loading...

Boşanma, sadece iki bireyin nikâh  sonlandırması değil, yepyeni bir hayata adım atılması, eski düzen ve alışkanlıklarında değişmesi anlamına gelmektedir. Özellikle çocuklu ailelerde bu durum oldukça sıkıntılı yaşanılan bir süreçtir.

Anne, babası boşanmış her çocuk mutlaka bu durumdan etkilenecektir. Günümüzde boşanmaların ne kadar sık yaşanıldığı düşünüldüğünde, konunun ne kadar önemle incelenmesi gerektiği de ortaya çıkmaktadır. Kendisinde veya etrafında bu tatsız durumu yaşayanlardansanız, boşanma sonucu çocuklar nasıl etkilenir araştırmamızı okumanızı öneriyoruz.

Boşanma olaylarında düşünülmesi gereken noktalar

Her ne sebeple yaşanmış olursa olsun, ayrılık kararı çocukları olan bireyleri daha çok etkileyecektir. Bunun nedeni boşanmanın, kendi yaşamları kadar, çocuklarının da tüm düzenlerini değiştirecek olmasıdır. Hayata yeni adım atan bu bireylerin, karakterlerinin oluşma sürecinde, ebeveynleri arasında yaşanacak her olumsuz durum, çocuğu negatif şekilde etkileyecek ve geleceğine zarar verecektir.

Yaşanılan sosyal çevre, anne baba arasındaki anlaşmazlıklar, büyük kavgalar veya tam tersi medeni bir şekilde anlaşmalar, anne babanın çocuğa yaklaşımı, çocuğun bu süreçteki yaşı boşanma olaylarında düşünülmesi gereken noktalar olarak sayılabilir.

Örnekle açıklamamız gerekirse, evlilikleri boyunca çok kavga eden bir çiftin çocukları, sürekli bir kaosun içinde bulunmaktadır. Bu çiftin boşanması ve çocuğun huzurlu ortama kavuşması, ayrılık kararının onun hayatında pozitif etkisi olarak değerlendirilir.

Bu kararı alan bireyler, aldıkları kararın sonuçlarından çocuklarının da en az kendileri kadar etkileneceklerini asla unutmamalıdırlar.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer detayda, boşanma kararının çocuğa ne zaman açıklanması gerektiğidir. Boşanma kararı, çocuğa karar aşamasında değil, mahkeme tarihi belirlendiği sürede açıklanmalıdır. Önceden bildirmeniz, kararınızın değişmesi durumunda, çocuklarınızın size olan güvenini sarsacaktır. Bunun yanı sıra, aklı karışacak hayatı kötü yönde etkilenecektir.

Bu sebeple, kararın ne erken ne geç, tam zamanında yapılması ve açıklama sırasında ebeveynlerin net olması çok önemlidir. Erken yapılan açıklama, çocuğunuzu stresli bir bekleyiş içine sokarken, kararın geç açıklanması onu hazırlıksız yakalayarak, travma yaşamasına sebebiyet verecektir. Çocuklar, geri kalan hayatlarında terslikler yaşamayacaklarını ve her ne olursa olsun, anne babalarının sürekli yanlarında olacaklarını bilmelidirler.

İsterseniz birde uzmandan dinleyelim Boşanma her yaş gurubu çocukları nasıl etkiler ?

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.