• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Atkins Diyeti

Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?,Değişimden ve yeniliklerden hoşlanan insanoğlu en çokta kendilerini değiştirmekten mutlu olurlar.

 • 1 Star
  Loading...

Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?,Değişimden ve yeniliklerden hoşlanan insanoğlu en çokta kendilerini değiştirmekten mutlu olurlar. Birçok insanoğlunun kendinde yapmak istediği sadece birazcık sabır ve sıkıntılı bir süreç içeren fazla kilolardan kurtulmak, oldukça büyük bir değişimdir. Bu değişimde sizlere destek olacak detayları sağlam kaynaklardan almak ve sıhhatli bir halde uygulamaya dökmek ilk olarak vücut sağlığı için fazlaca büyük öneme haizdir. İşte bugün sizlere yapmak istediğiniz bu değişimde sıhhatli sonuçlar alabilmeniz için atkins diyeti ile ilgili bilgiler vereceğiz. Amerikalı bir uzman olan Atkins tarafınca geliştirilen bu rejim, adını uzmanından almıştır. 3 evresi bulunan atkins diyeti, zayıflama, zayıflamaya devam etme, verdiğin kiloları koruma evrelerinden oluşmaktadır.

Ağırlık olarak B grubu vitaminlerini içeren atkins diyeti kilo verme sürecinde vücudun sağlam ve güçlü olmasını, yıpranmamasını elde edecektir. Oldukça mühim vitaminler ve mineraller içeren rejim türü vücudunuzun zayıf düşmesini önleyeceği benzer biçimde kolay bir halde zayıflamayı da bununla beraber getirecektir.

Atkins Diyeti 1. Evre (Kilo Verme)

Atkins diyetinin ilk evresi ise 2 hafta sürecek bir program içermektedir. Karbonhidrat yoksunu bir evre olan birinci evrede karbonhidratı azaltarak süratli bir halde zayıflamaya başlayacaksınız. Yapacağınız 14 günlük rejim süresince metabolizmanızın süratli bir halde çalışmasını ve bununla birlikte yağ yakımının hızlanmasını sağlayacaksınız. Uygulayacağınız bu evremizde günlük olarak tüketiminize ihtiyaç duyulan karbonhidrat miktarı 20 gram olarak belirlenmiştir. Genel olarak protein ve yeşillik içeren ilk evremiz bazı kurallar içermektedir. Atkins diyeti 1. evremizin anlatacağımız kurallarını dikkatli bir halde okumalı ve uymalısınız. Kuralları uygulamakta zorlansanız da birkaç gün sonrasında vücudunuzun alıştığını ve süratli bir halde zayıflamaya başladığınızı görmüş olacaksınız. 2 hafta devam eden bu evremizden sonrasında öteki evrelerde karbonhidratın daha da arttığını görmüş olacaksınız.

ilgili içerik Diyet Çeşitleri

1.Evre Kuralları

 • Gün içinde uyanık olduğunuz saatlerde 6 saatte bir yiyecek yiyeceğiniz şekilde menülerinizi ayarlayın.
 • Süt ürünleri olarak peynir, kaymak ve tereyağı haricinde başka şeyler tüketmeyin.
 • Her gün tertipli olarak minimum 3 öğün yada küçük menülerle 4-5 öğün tüketin.
 • Ekmek, makarna, tahıl yada nişasta içeren besinler tüketmeyin.
 • Rejim listeniz dışına çıkmayın.
 • Gün içinde minimum 2 litre su için
 • Fındık, çekirdek benzer biçimde kalorisi yüksek çerezler tüketmeyin.
 • Atkins diyeti ilk evremizde bu kurallara uymanız rejimi sıhhatli bir halde tamamlamanızı elde edecektir. Belirtilen noktalara dikkat ettiğiniz takdirde süratli bir halde kilo verdiğinizi ve metabolizmanızın hızlandığını farkına varacaksınız. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kurallara uymadığınız süre sürecin yavaşlamasını ve öteki evrelerdeki verimi azaltmış olabilirsiniz.

Atkins Diyeti 2. Evre (Kilo Vermeye Devam Etme)

Atkins diyeti 2. evremizde gayemiz ilk evrede verdiğimiz kiloların devamını getirmek kısaca zayıflamaya devam etmek olmalıdır. Bu evrede ilk evreye nazaran beslenme seçenekleriniz artmış ve her gün tüketmeniz ihtiyaç duyulan karbonhidrat miktarı 20’den 25’e terfi etmiştir. 2. evrede ilk evreye nazaran zayıflama hızınızda azalma görebilirsiniz ki bu düzgüsel bir durumdur sadece elbet ki bu kişiden kişiye ve metabolizma hızına nazaran farklılık izah edebilir. Atkins rejimi karbonhidrat azaltımı yaparak kilo vermeyi amaçlayan bir rejim türüdür şu sebeple vücutta harcanamayan karbonhidrat yağ oluşumuna sebebiyet verdiği için şahıs harcayamayacağı kadar karbonhidrat tüketmemelidir. Daha azca tüketildiği süre sizin tarafınızdan da zayıflamanın hızlandığını farkına varacaksınız.

Atkins Diyeti 3. Evre (Koruma Evresi)

Atkins diyeti 3. ve son evremiz olan verilen kiloları koruma evresi süresince adından da anlaşıldığı benzer biçimde öteki evrelerde vermiş olduğunuz kiloları korumayı amaçlayacaksınız. Bu evreye kadar ideal kilonuza ulaştıktan sonrasında yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey bunu hayatınız süresince koruyabilmektir. Atkins rejimi koruma evremizde karbonhidrat alımı azalmış fakat doğal ki gene aralarda pasta, kek yada yüksek kalori şeyler tüketilmektedir. Amacınız size fazla kilo aldıracak kadar sık sık bu biçim şeyler yememenizdir. Eğer bigün yememeniz gerekenden daha çok karbonhidrat tükettiyseniz öteki birkaç gün asla tüketmeyerek bu dengeyi oluşturmanız gerekmektedir.

Makalemizin sonunda sizlere vereceğimiz örnek atkins diyeti listesini uygulayabileceğiniz benzer biçimde ona yakın rejim listeleri de oluşturmanız mümkündür. Bunun için tertipli bir halde plan yapmalı ve besinlerin kalori değerlerini iyi hesaplamalısınız. Karbonhidrat miktarlarınızı sizlere verdiğimiz çerçevede ayarlamalı ve ona nazaran farklılıklar yapmalısınız. Atkins rejimi listenizi kendiniz hazırlamak istiyorsanız besinlerin kalori miktarlarının yazıldığı bir belge ile rejim listenizi ayarlamanız daha sıhhatli olacaktır.

Atkins diyeti sıralaması içinde verdiğimiz besinler gün içinde tükettiğiniz bilindik yiyecekler olmaktadır. Bu yüzden güçlük çekmeyecek ve damak tadınıza yabancı gelmeyecektir. İlk bakışta sıkıntılı benzer biçimde görünen Atkins rejimi öteki evrelere gelindiğinde keyifli ve sevdiğiniz besinlerle dolu bir rejim türü haline gelecektir. Bir tek kısa süreli kilo vermeyi değil hayatınızın her anında sizinle beraber olacağı için devam ettiğiniz sürece sizin yaşam tarzınız haline gelen bir rejim türü olacaktır. Örnek rejim listemize geçmeden ilkin mevzu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler Bilkent Üniversitesi’nin mevzuyla ilgili bilimsel makalesini de buraya tıklayarak inceleyebilirler.

Atkins Diyeti Sıralaması

1.Evre Rejim Sıralaması – Kilo Verme

Sabah: Pastırmalı yada sosisli omlet, mütevazı çay yada kahve

Öğle: Yarım porsiyon gözleme, küçük yeşillik bir salata, soda

Akşam: Balık porsiyonları bulunan salata, balık yada et,

2.Evre Rejim Sıralaması – Kilo Vermeye Devam Etme

Sabah: Omlet ( zeytinyağı kullanın), 1 büyük dilim çavdar ekmeği, mütevazı çay yada kahve, domatesin suyu

Öğle: Salata ( içinde peynir, tavuk parçaları bulunan karışık salata), buzlu nebat çayı

Akşam: Deniz ürünleri içinde olan salata, kremalı çorba, çilek

3.Evre Rejim Sıralaması – Kiloyu Koruma Evresi

Sabah: Omlet (içinde peynir ve ıspanak olmalı), 1 büyük dilim çavdar ekmeği, mütevazı çay yada kahve, meyve ( tercihen kavun önerilir)

Öğle: Fırınlanmış tavuk, yarım kâse salata ( sebze ve sarımsak içermeli)

Akşam: Soğanlı çorba, salata (yeşillik, domates, soğan, havuç içermeli), et

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.