• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Adet Düzensizliğinin Sebepleri ve Tedavisi

Bugün sizler için, adet düzensizliğinin sebepleri ve tedavisi konusuna değineceğiz.

  • 1 Star
    Loading...

Bugün sizler için, adet düzensizliğinin sebepleri ve tedavisi konusuna değineceğiz. Birçok kadının yaşadığı bir sıkıntı olan bu durumu, 28 günlük regl döneminin, kanama ölçü ve süresinde yaşadığı normal olmayan gelişmeler şeklinde tanımlamamız mümkündür.

Adet düzensizliğinin sebepleri

Kadınlar, hamilelik dönemlerinde, emzirme süreçlerinde, menopoza girdikleri günden sonra ve ergenlik öncesinde adet görmemektedirler. Bu saydığımız süreçler boyunca, adet görülmemesi normaldir. Bunun haricinde, adetinizin aylık döngüsünde, bir iki günlük oynamaların görülmesi de normal karşılanmaktadır. Ayrıca kadınların hamileliğe karşı koruyucu olarak kullandıkları, doğum kontrol ilaçları da, hormonlarda bir takım dengesizlikler yapmasından ötürü, adet düzensizliğine sebep olabilmektedir.

Yaşanılan stresler, saydığımız nedenlerin haricinde, başka bir diğer adet düzensizliği sebebi olarak gösterilebilir. Bu durum, sıklaşmaya başlarsa ve düzensizlik devam ederse, doktor kontrolüne başvurmak gerekmektedir. Adet düzensizliği, bir kadın için takibi gerekli bir süreç olarak değerlendirilmelidir.

Adet düzensizliğinin tedavisi

Adet düzensizliği tedavisi için tavsiye edilen bir takım yöntemler vardır. Bunlardan önemli sayılanların başında, soğan kürü bulunmaktadır. Bu kür, adet gecikmesinin normal döngüsüne getirilmesinde etkin bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Soğan kürünün uygulanışı oldukça pratiktir. Bunun için; bir soğanı birkaç dilime bölüyoruz. Bir bardak suyla birlikte, 5 dakika süresince kaynatıyoruz. Ilıtıp, içiyoruz. Bu küre birkaç gün boyunca devam ediyoruz. Adet görmeme sıkıntısı yaşayan kişiler ise, soğan kürüne adet dönemlerinden 1 hafta-10 gün önce başlayıp, uygulamayı adetlerini düzene sokana kadar, birkaç dönem boyunca tekrarlarlarsa, faydasını göreceklerdir.

Başta da belirttiğimiz gibi, adet düzensizliğinin sebepleri ve tedavisi ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu sebeple, kesinlikle boş verilmemeli, doktora danışılarak, süreç izlenmelidir. Bu sayede, sağlıklı, düzenli bir adet dönemi sağlanabilecektir.

 Adet Düzensizliğinin Sebepleri ve Korunma Yöntemleri nelerdir

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.